EĞİTİM

Ekster Test (Sınav) Uygulanacak

Öğrenciler herşeye ragmen sınava girecek.

Bilir kişilerin yaptığı açıklamalara göre yeni kurulacak hükümetin ekster testi (sınav) prosedür gereği kaldırması  için yeterli zamanı olmayacak. İlköğretim ve ortaöğretimde öğrenim gören öğrencilerin test için hazırlanmalarına on günden az süre kaldı.

5-9 Haziran tarihlerinde gerçekleşmesi planlanan sınavın iptali için hukuk uzmanlarına göre ilk önce İlköğretim ve Ortaöğretim Kanunlarının değişmesi gerekmektedir. Devamında Öğretmeler Kanununun da yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Prosedürün  yeni hükümetin tarafından başlatılması gerekiyor, sonra değişiklikler Meclise sunulmalı, en son olarak da Meclisin bu değişikliği onaylaması ile prosedür tamamlanmakta.  Yeni getirilecek hükümlerin ve kanun maddelerinin değişiklikleri Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra uygulanıyor.

Eğitim Bakanı Piştar Lutfiu ekster testin bu öğretim yılı sonunda uygulanacağını belirtti. Ülkede kanunlara uyulması gerektiğini ve değişikliklerin basit olmadığını açıklmasına ekledi.

Devlet Sınav Merkezi müdürü Miruşe Ameti yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı: ,,Öğretim yılı sonunda ekster denetim olacak mı bilmiyorum. O tür bir karar alma yetkisine sahip değiliz, biz kanunlara uygun çalışıyoruz onun için ben hiçbir şey söyleyemeyeceğim. Eğer kanun değişikliği gerçekleşirse o zaman sınav uygulanmayacaktır, ancak öğrenciler sonuca bakmamalı derslerini çalışmalılar.

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği Eğitim ve Bilim Komisyonu başkanı Petar Atanasov, zamanımız sınırlıdır, yinede ekster testin kaldırılmasıyla öğrencileri sevindirme fırsatımız olabilir, dedi. Geçtiğimiz günlerde  bu konu üzerinde çalıştırık, bütün yasal yolları araştırdık ve bir süreliğine sınavın ertelenebileceği kanısına vardık. Ben yine de acil kanun değişikliğinden yanayım, böylece tamamen sınav kalkacaktır. Kanun değişikliği için maalesef çok az zaman kaldı, ancak bu sınava bütün toplum karşı, o zaman neden bu sınav kaldırılmasın bunun için yeterli sebepler var.

Bu ders yılı sonunda öğrenciler iki dersten ekster sınava çıksa bile, sınav olacakları dersleri üç gün önce öğrenecekler. Sınavdan ilk sonuçlar 15 Haziranda yayınlanacak, kesin veya son sonuçlar da 27 Haziranda yayınlanacak.