Üsküp Türkoloji Bölümü 40. Yıldönümünü Kutladı

Üsküp Kiril ve Metodiy Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü kuruluşunun 40. yıldönümü vesilesiyle bir sempozyum düzenleedi. 18 ve 19 Mayıs tarihleri arasında yapılan Uluslararası ’40 Yıl Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ adlı sempozyum Üsküp Kiril ve Metodiy Üniversitesi Filoloji Fakültesinde düzenlendi. Yurtiçi ve yurtdışından bilim adamları sempozyuma katılırken, Türk Dil Kurumu Eski Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun katılanlar arasındaydı.

Sempozyum açılış konuşmasında Kiril ve Metodiy Üniversitesi Dekanı ”sempozyum programın içeriğine baktığımda Türk tarihi ve kültürü ile ilgili çok kapsamlı bir program olduğunu gördüm. Umarım bu tür programlar daha geniş çapta da düzenlenir” ifadelerini kullandı.

Bölüm başkanı Prof.Dr. Oktay Ahmed Türkoloji bölümünün amacı Makedonya Türklerine Türkçe eğitim sağlamaktır derken, Türkoloji bölümünün tarihçesi konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Ahmed ” Türkoloji bölümünün bugüne kadar Makedonya Türk toplumuna çok sayıda öğretmen, akademisyen ve saygın bireyleri kazandırdığını” söyledi.