AVRUPA

Çalışanların %76’sı 20 Bin Denardan Az Maaş Alıyor

Ekonomik araştırmalar enstitüsü ”Finance think” tarafından yapılan araştırma sonucunda Makedonya’da çalışanların %76’sının 20 bin denardan az maaş aladığı belirtiliyor. Bu oran ülkedeki çalışanların 3’te 2’sinin, Devlet İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ortalama maaş 22,700 denarda az maaş aldıkları anlamına geliyor.

Araştırmaya göre ülkedeki ortalama maaşın altında ücret alanların içerisine bütün hizmet sektörü çalışanları, otel ve restoran çalışanları, tarımcılık alanında çalışanlar, imalat endüstrisi  çalışanları ile inşaat sektöründe çalışanların %79’u giriyor.

Yaptıkları araştırmayı değerlendiren ”Finance think” yetkilileri, Makedonya’da acilen hayat standardı ve ekonomik iyileştirme sağlayacak politikaların hayata geçirilmesi gerektiği yorumunu yapıyorlar. Ayrıca araştırma için enstitü yetkilileri ”kısa vadede hayat standardının düzeltilmesi için asgari ücrette artış yapılmalı. Orta vadede ise bilişim alanı gibi daha fazla kazanç getiren sektörlere yönelecek bir model üretilmeli. Eğitim alanından başlayacak şekilde uzun vadeli strateji ve reforlmar gerekli” ifadelerini kullanıyorlar.