GÜNCEL

Caferi: Seçim Sisteminde Yapılacak Her Değişiklik İçin Konsensüs Gerekli

Dün Meclis komisyonunda görüşülmeye başlanan küçük siyasi partilerin sundukları seçim yasası değişiklik önergeleri Siyasal sistem ve topluluklar arası ilişkiler Komisyonundaki ilk filtreyi geçti. Fakat hem Makedon hem de Arnavut büyük siyasi partilerin konu ile ilgili görüş ve tutum farklılıkları yine ortaya çıktı.

Seçim modeli ve yasal değişiklikler ile ilgili konuşam Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi ”Seçim sisteminde yapılacak her değişiklik için konsensüs gerekli. Eğer değişikikler oy fazlası veya şartlandırma ile yapılmaya kalkınırsa bu kimsenin yararına olmaz. Bu ültimatom demek. Meclis ültimatom ile çalışamaz, mutlaka konsensüs olmalı” dedi.

Açıklamalarının devamında Caferi ”Sorun seçim modelinde değil. Neden siyasi partiler tek başına seçime gidip güçlerini ölçmüyorlar. Sorun 6 seçim bölgesinde değil, sorun (siyasi partilerin) desteğindedir (oy oranında). Bir koalisyon, ikinci koalisyon, üçüncü sonrasında bir yıl içerisinde neredeyse tüm koalisyonlar bozuluyor” sözlerini kullandı.

Caferi’ye göre ilk önce seçim bölgeleri için münazara edilmesi gerekiyor, argümanların neler olduğu görüşülmeli, onun ardından ancak konsensüs olma ihtimalinden söz edebilebilir. Caferi konsensüs’ün anlamının herkesin her şeyi kazanmasının olmadığı, herkesin biraz daha iyi duruma gelmesi olduğu vurguladı.