BALKANLAR

Bulgaristan’ın Nüfusu Azalıyor

Bulgaristan’da ekimde tamamlanan sayımda nüfusun son 10 yılda yüzde 11 azalarak 6,52 milyona düştüğü tespit edilirken, özellikle ülkenin kırsal kesiminde gözle görülür bir nüfus krizi yaşanıyor.

Bulgaristan Milli İstatistik Enstitüsüne (NSİ) göre, toplam 5 bin 256 yerleşim merkezi olan ülkede bunların 600’ü tamamen boşalmış durumda. Ayrıca 303’ü aşkın köyde, çoğu yaşlı 10’dan az kişi yaşıyor. Yaklaşık 2 bine yakın yerleşim merkezinin her birinin nüfusu da 100’ün altında kalıyor.

Daha çok yaşlı nüfusun yaşadığı köylerin hızla boşalmasının arkasında, geçim sıkıntısı ve hızlı kentleşme de yatıyor.

Siyasiler nüfusun azalmasının önüne geçmek için önlemler devreye sokacak

Bulgaristan’da siyasetçiler de nüfusun azalmasının önüne geçmek ve doğumu teşvik etmek için önlemleri devreye sokmaya hazırlanıyor.

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov’un hükümeti, ülkede kritik seviyeye ulaşan nüfusun azalmasıyla mücadelenin ana gündemlerinden biri olacağını açıklamıştı.

Ülkede 22 Ocak’ta ikinci kez göreve başlayacak Cumhurbaşkanı Rumen Radev, parlamentoda yaptığı konuşmada, Bulgaristan’da nüfusun hızla azalmasına işaret ederek “Milletimiz, (1989 yılı sonrası) demokrasiye geçiş sürecinde, savaşa eşdeğer bir travma yaşıyor.” ifadesini kullanmıştı.

Radev, ölüm oranını azaltacak, doğum oranını artıracak ve yurt dışına göçü sınırlandıracak uzun vadeli, sağlam finansal destekli politikaların uygulanmasının zamanının geldiğini belirterek “Eğitimli, aydın kişilerden oluşan bir ulusu oluşturma yönündeki uzun vadeli çabalarımız, kısa vadede, devlet adamı olarak, kuşağımıza siyasi fayda getiremeyecek, ancak uzun vadede geleceğe kıymetli bir yatırım olacak.” demişti.

aa