BALKANLAR

Bulgaristan’da Yeni Seçilen Milletvekilleri Yemin Etti

Yeni seçilen 47. Dönem Halk Meclisi, bugün (03.12.2021) ilk oturumunu gerçekleştirdi. Gelenek üzerine ilk oturum, en yaşlı milletvekili olan Böyle Bir Halk Var (İTN) Partisi Milletvekili Dr. Silvi Kirilov tarafından açıldı.

Dr. Kirilov, milletvekillerine hitaben konuşmasında, “Alışılmadık bir duruma tanık oluyoruz – kurumlara ve siyasi sisteme güven eksikliği. Toplumda adalet ve yasallık duygusu yoktur. Yoksulluk günlük bir olay olup giderek toplumun her kesiminden daha fazla yurttaşı etkilemektedir. Çoğu yurttaş yurt dışında, onların çoğu genç ve üniversite öğrencisidir” dedi.

En yaşlı milletvekili, genç milletvekillerine dönerek, “47. Dönem Halk Meclisinde bu kadar çok genci görmekten çok mutluyum. Gençlere inanıyorum – onlar fikir sahibi, yüksek ideallerin taşıyıcıları ve beklentileri olan kişilerdir” diye ifade etti.

Dr. Kirilov, milletvekillerini ulusal ve kamu çıkarları adına farklılıklarını bir kenara bırakmaya çağırdı.

Mecliste düzenlenen törenle ilk oturuma katılan tüm milletvekilleri Bulgaristan adına Anayasa’ya ve ülkenin kanunlarına uyacaklarına ve tüm hareketlerinin milletin yararına olacağına dair yemin etti.  Yemin töreninin ardından Bulgaristan Milli Marşı ve Avrupa Birliği Marşı çalındı.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, yaptığı konuşmada, ”Yeni Meclise büyük umutlar bağlandı, aynı zamanda yüksek riskler alındı” diye belirtti. Cumhurbaşkanı, milletvekillerine dönerek, “Hukuk ve adaleti Bulgaristan vatandaşlarına geri vermek için önemli öncelikleri içeren bir ulusal uzlaşmanın zamanı geldi” diye seslendi.

Ardından yeni Meclise giren Değişime Devam Ediyoruz (PP) partisi, GERB-SDS İttifakı, Bulgaristan İçin BSP İttifakı, İTN partisi, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi, Demokratik Bulgaristan Birliği (DB) İttifakı ve Vızrajdane partisinin temsilcileri de konuşma yaptı.

Meclisin ilk oturumunda Değişime Devam Ediyoruz Partisi Milletvekili Nikola Minçev, 47. Dönem Halk Meclisi Başkanı seçildi.

Minçev’in Meclis Başkanı adaylığı, 158 milletvekili tarafından desteklendi. Yapılan oylamada 72 milletvekili çekimser kalırken sadece 1’i ret oyu kullandı.

Halk Meclisi Başkanının, Meclisteki en büyük parti grubundan seçilmesi bir parlamenter gelenektir ve bu sefer de bu geleneğe uyuldu.

Sofya Sveti Kliment Ohridski Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Minçev, Djingov, Guginski, Küçükov ve Veliçkov Hukuk Bürosu’nda görevli şirket avukatıdır. Bulgarca, İngilizce ve Almanca bilen avukatın çalışma alanları gayrimenkul, enerji ve genel şirketler hukukudur.

Yeni Meclisteki en küçük grubu oluşturan Vızrajdane partisi de Meclis Başkanı adayı gösterdi. Ancak Tsonço Ganev’in Meclis Başkanı adaylığı, beklendiği gibi onaylanmadı.

Meclisin ilk oturumunda Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yo-
tova, Geçici Başbakan Stefan Yanev ve geçici kabine üyeleri, Anayasa Mahkemesi, yargı kurumları, çeşitli devlet kurumlarının temsilcileri, ülkedeki dini toplulukların liderleri ve çok sayıda diplomatik misyon mensupları hazır bulundu.