Bulgaristan’da Korona İnkarcıları Polisle Çatıştı

Bulgaristan’da koronavirüs önlemlerini kabul etmeyen eylemciler, başkent Sofya’da parlamento binasının önünde bugün protesto gösterisi düzenledi. Polisin parlamento önünde kurduğu barikatı aşarak binaya girmeye çalışan eylemciler, dört polisin yaralanmasına neden oldu. Yaralanan polislerden birinin hastanede tedavi altına alındığı bildirildi.

Şiddet olaylarının yaşanması üzerine bTV adlı televizyon kanalından eylemcilere seslenen Başbakan Kiril Petkov, eylemcileri hükümet üyelerinden oluşan çalışma grubuna temsilcileriyle katılarak korona dalgasının üstesinden gelmek için yürütülen model çalışmaya destek olmaya çağırdı, Petkov, “Bu protestodan somut önlemlerle çıkılması gerekiyor” diye konuştu.

Ağırlıklı olarak ulusalcı Yeniden Doğuş Partisi’nin yandaşlarından oluşan eylemciler, koronavirüs önlemlerini ve korona aşısını protesto etti. Korona önlemlerinin özgürlükleri kısıtladığını savunan ve ülkenin dört bir yanından Sofya’ya gelen eylemciler maske de takmadı. Eylemler sırasında milletvekilleri ise parlamentoyu terk etti.