BALKANLAR

Bulgaristan Başbakanı Petkov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’le Görüştü

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Bulgaristan’a ek miktarda doğal gaz teslimatı hakkında görüştü.

Başbakan Kiril Petkov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yeni kurulan Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz boru hattından halihazırda belirlenenlerin ötesinde Bulgaristan’a ek miktarlarda doğal gaz tedarik etme olasılığını ele aldı. İki ülkenin enerji bakanlarının olası yeni tedariklerin ayrıntılarını görüşeceği de netlik kazandı. Petkov ve Aliyev ikili görüşmenin yanı sıra bir de çalışma yemeği düzenledi.

Başbakan Petkov Bakü’ye yaptığı ziyaret kapsamında, Bulgaristan şirketleriyle ticari ilişkileri olan Azerbaycan iş dünyasının temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştirdi ve projeler tanıtıldı. Hazar Denizi bölgesinden kimyasal gübre ihracatında ve Bulgaristan’dan uçucu yağlardan gıda ve kozmetik ithalatında yeni fırsatlar olduğu için iki ülke arasındaki ticaret cirosunun artırılabileceği de kaydedildi.

Bulgaristan-Azerbaycan Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri, iki ülkedeki şirketler arasındaki ilişkileri desteklemek üzere Bulgaristan’a fahri konsolos atanmasına verdiği destekten dolayı Başbakan Kiril Petkov’a teşekkür etti.