KÜLTÜR & SANAT

Bu Akşam Ohri Yaz Festivali’nde Türk Piyanist Hüseyin Sermet Sahne Alacak

Kırk yıllık verimli bir kariyere sahip Türk piyanist ve besteci Hüseyin Sermet, bu akşam “Ohri Yaz Festivali’nde “de festival zamanı olan “Aziz Sofya” kilisesinde saat 21.00’de vereceği konserle sahne alacak.

Hüseyin Sermet, 1955 yılında İstanbul’da doğdu. Babası caz müzisyeni Cüneyt Sermet, annesi Nurseli Sermet’tir.

Küçük yaşta piyano dersi almaya başladı. İlköğrenimine babasının görevi nedeniyle taşındıkları Ankara’da devam etti. 1965 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’na kabul edildi ve Ferhunde Erkin’in öğrencisi oldu. Harika Çocuk Yasası kapsamına alındıktan sonra Ahmed Adnan Saygun ve Ulvi Cemal Erkin’in öğrencisi oldu. 1968 yılında Harika Çocuk Yasası kapsamında eğitimini Fransa’ya Paris Konservatuvarı’nda sürdürmek üzere Türk hükûmeti tarafından Fransa’ya gönderildi. Paris Konservatuvarı’nda piyano eğitimini tamamladıktan sonra Fransa’da kalarak ailesinin desteğiyle yüksek oda müziği, yüksek analiz, armoni, kontrpuan, bestecilik sınıflarına devam etti. Olivier Messiaen ile bestecilik, Thierry de Brunhoff ve Nadia Boulanger ile piyano çalıştı. Daha sonra Londra’da Maria Curcio ile çalışmalarına devam etti.

Eğitimini tamamladıktan sonra uluslararası yarışmalara katılarak dereceler elde etti. Bu yarışmalardan sonra Budapeşte’de, Stockholm’de, Detroit’te, Londra İngiliz Oda Orkestrasıyla, Filarmoni Orkestrası’yla birer ve İsviçre’de iki konser verme, Salzburg Festivali’ne katılarak Almanya’da ve başka kentlerde konser verme olanağı buldu. 1976’da İspanya’da Santander Yarışması’nda birinci olduktan sonra 4 yıl yarışmalara katılmaya ara verdi. 1980’de İtalya’da Ferruccio Busoni Uluslararası Piyano Yarışması’na katılıp birinci oldu ve ardından Monako Müzik Akademisi’nde piyano öğretmenliğine başladı. 1980-1989 arasında bu kurumda öğretmenlik yaptı.

“Evrensel boyutlu bir sanat dalında Türkiye’nin temsil edilmesindeki üstün başarıları nedeniyle”, 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. 1991 yılında ise Türkiye Cumhuriyeti Devletitarafından “devlet sanatçısı” unvanına layık görüldü.

Follow by Email
WhatsApp