AVRUPA

Balkanlar Plastik 300 Kişiye İstihdam Sağlayacak Fabrika Açıyor

Türk şirketi Balkanlar Plastik, bugün düzenlenen törenle Kuzey Makedonya’daki fabrikasının temellerini attı. Üsküp Teknoloji Sanayi Bölgesinde inşa edilecek fabrika 300 kişiye istihdam sağlayacak.

Başbakan Zoran Zaev, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Koço Angyuşev, Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Elvin Hasan, Kültür Bakanı Hüsni İsmaili, TDP Genel Başkanı Beycan İlyas, MATTO Başkanı Aydoğan Ademoski, Balkanlar Plastik temsilcileri ve çok sayıda davetli temel atma törenine katıldı.

Yeni yatırımların ülkenin ekonomik kalkınmasına önemli bir destek verdiğini açıklayan Başbakan Zoran Zaev, “Özellikle bu yatırımın, Kuzey Makedonya’nın belki de en büyük dostu olan Türkiye’den gelmesi sevindirici. NATO protokolünün onaylanması vesilesiyle Türk halkına şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Türk şirketlerini Kuzey Makedonya’da yatırım yapmaya davet eden Başbakan Zaev, “Ülkemizde en çok yatırım yapan şirketler arasında Türk firmaları da yer alıyor. Biz Türkiye’nin dostuyuz. Bizim halklarımız da birbirine bağlı. Yatırım yapmaya gelen işadamlarının Makedonca öğrendiğini görüyorum. Bizden de büyük bir bölümümüz Türkçeyi biliyor. Aramızdaki bağlar yüzyıllara dayanıyor. Bu da kendinizi evinizdeymiş gibi hissetmeniz için var olan nedenlerden biri” diye konuştu.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Koço Angyuşev, Türkiye’nin Kuzey Makedonya’nın en büyük partnerlerinden biri olduğunu ve geçen yıl doğrudan Türk yatırımlarının 36,2 milyon Avro olduğunu açıkladı. Angyuşev, “Bu yılın ilk çeyreğinde doğrudan Türk yatırımları 16,3 milyon Avro’ya ulaştı. Yıl sonuna kadar geçen yıl yapılan yatırımlara göre bir artış olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Dünyanın birçok yerini gezdiğini ancak Türkçedeki “esnaf” kelimesinin anlamının başka dillerde olmadığını kaydeden Angyuşev, “Esnaf olmak onurlu, haysiyetli ve iyilik sever iş yapmak demek. Şirketin bizim ülkemizde ‘esnaf’ olarak iş yapıp ‘bereketli’ kazanç sağlamasını diliyorum” diye konuştu.

Konuşmasına Türkçe olarak, “Merhaba arkadaşlar, iyi günler” diyerek başlayan Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, tüm yerli ve yabancı yatırımcıları Mali Yardım Kanununun sunduğu teşviklerden yararlanmaya davet etti.
Bekteşi, yatırımların artmasının hükümetin sunduğu teşviklerin başarısının kanıtı olduğunu sözlerine ekledi.

Teknoloji Sanayi Bölgeleri Müdürü Aleksandar Mladenovski, Balkanlar Plastik yetkilileriyle sadece iş değil dostluk ilişkileri de kurduklarını ve bu yatırımın gerçekleşecek olmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Balkanlar Plastik temsilcisi Eren Çalışır, özverili bir ekip çalışmasıyla Kuzey Makedonya’da başarılı bir yatırım gerçekleştirmeyi arzuladıklarını belirtti. Çalışır, “Burada gerçekleştireceğimiz üretim tesisimizle çeşitli alanlarda faaliyet gösteren müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak noktasında tüm gücümüz ve teknolojimizle onlarla birlikte yol almaktan mutluluk duyacağız” dedi.

Şirketlerin  ihtiyaçlarını karşılayacak plastik üretimi gerçekleştirecek olan Balkanlar Plastik, yaklaşık 10 milyon Avro’luk bir yatırım Yapıyor. İlk etapta 80 kişiyi istihdam edecek şirketin tam kapasiteye ulaştığında 300’den fazla kişiye iş imkanı sunması öngörülüyor.