Arnavut Birliği Hükümet Koalisyonundan Ayrılıyor

Hükümet koalisyonunun 2 milletvekili ile parçası olan Arnavut Birliği (Aliyansa), Sağlık Bakanlığının kendilerine verilmemesinden sonra koalisyondan ayrılma kararı aldı. Bir aydan uzun süren koalisyon görüşmelerinin ardından Arben Taravari’den boşalan Sağlık Bakanlığına, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) tarafından teklif edilen Venko Filipçe Mecliste yapılan oylama ile seçilmişti.

Dün Arnavut Birliği’nin görevde olan Bakan vekilleri istifalarını sundular. Dışişleri Bakan vekili Arta Toçi ve Ulaştırma Bakan vekili Remzi Memeti’nin istifa ettikleri bildirdiler. Ayrıca çeşitli devlet kurumlarında görev yapan Arnavut Birliği müdürlerinin istifalarını sundukları gelen bilgiler arasında.

Koalisyondan ayrılma kararının ardından Arnavut Birliği lideri Ziyadin Sela yaptığı açıklamada: ”Zaev ile olan anlaşmanın bozulmasından ötürü koalisyondan ayrılıyoruz. Yapılanlar Ali Ahmeti’nin baskı ile yapılmaktadır, kendisi Nikola Gruevski ile koalisyon dönemindeki prensipler ile hareket ediyor” dedi. Sela ayrıca koalisyondan çıkma nedeni olarak Meclisten hala diller yasasının geçmemesini’de gösterdi.

Eski Sağlık Bakanı ve şimdiki Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari yaptığı açıklamada: ”Koalisyona başımız dik bir şekilde girdik ve başımız dik ayrılıyoruz. Başbakan koalisyon ortaklarını kör bağırsak gibi görmemeli” dedi.

Başbakan Zoran Zaev, Arnavut Birliğinin koalisyondan çıkması hakkında: ”Benim için Ziyadin Sela ile yaptığım son görüşme adil bir şekilde geçti, kendisi reform sürecinden sorumlu olacak Başbakan yardımcısı pozisyonunu kabul etmedi. Koalisyondan çıkıp çıkmayacaklarını parti organlarında karar vereceğini iletti ve sonuç olarak bu duruma gelindi. İçimde Arnavut Birliği’nin koalisyonda kalıp ülke için bu önemli dönemde katkı sağlamayacağı inancım vardı”derken önümüzdeki dönemde Arnavut Biliği ile vatandaşları yakından ilgilendiren konularda işbirliğine açık olduğunu belirtti.