SİYASET

Makedonya Değişim Dedi

Makedonya’da düzenlenen 11 Aralık erken genel seçimlerde Makedonya değişim dedi. İki yıldır devam eden siyasi krizin sonrasında 10 yıl iktidar olan Vmro-Dpmne ve koalisyonu 51 milletvekili, muhalefet cephesi de 51 milletvekili çıkartmayı başardılar.  Devlet Seçim Komisyonunun (DIK) açıkladığı verilere göre, sağ eğilimli İç Makedonya Devrimci Örgütü-Makedonya’nın Ulusal Birliği Demokratik Partisi (VMRO-DPMNE) öncülüğündeki ittifak oyların yüzde 38,27’sini alırken Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) öncülüğündeki ittifak yüzde 36,33 oy kazandı.

Gün içinde devlet seçim komisyonunun sonuçları resmen duyurması ve milletvekili dağılımın açıklanması beklenmekte. Diğer bir yandan Arnavut partilerinde ciddi anlamda milletvekili sayısı düştü. Ali Ahmeti’nin  DUİ’si 19 milletvekillikten 8’e düşerken, Arnavut cephesinde BESA hareketı bir sürpriz gerçekleştirerek 5 milletvekili çıkartmayı başardı.

10 yıldır Makedonya’da bir rejimin varolduğunu düşünecek olursak, rejim döneminde ana muhalefetin eşit sayıda milletvekili çıkartması demokrasi adına önemli bir gelişmedir.