BALKANLAR

ABD: Kosova ve Sırbistan Arasında Toprak Değişimi Anlaşması Yok

ABD Dışişleri Bakanlığı, Albin Kurti hükümetinin güvenoyu alamadığı  Kosova’daki son gelişmeleri değerlendirdi.

ABD, Kosova ile Sırbistan arasında toprak değişimi konusunda gizli bir anlaşma olmadığını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı aynı zamanda mevcut durumda Anayasa’nın uygulanmasını talep etti.

ABD’nin Kosova halkının yanında olduğu kaydedilen açıklamada,  Kosova’da COVID-19’un yayılmasını  azaltmak için sağlık profesyonellerinin yüksek risk altındaki çok çalışan  çabalarını takdir ettiği kaydedildi.

Belirsizliğin mevcut olduğu bu dönemde Kosova liderlerini  Kosova Anayasası’na ve hukukun üstünlüğüne uymaya teşvik ettiklerine işaret edilen açıklamada; ABD’nin Anayasal süreç yoluyla kurulan herhangi bir hükümetle çalışmak için  kararlı olduğu, Kosova liderlerini Sırbistan’a uygulanan gümrük vergisinin kaldırılmasını  teşvik etmeye devam ettiği belirtildi.

Gümrük vergisinin Kosova halkına zarar verdiği gibi, korona virüsün engellenmesi mücadelesine yönelik bölgesel işbirliğini önlediği ve ekonomik büyümeyi engellediğine inanan ABD, Kosova ile Sırbistan arasında toprak değişimi konusunda gizli bir  planı olmadığını açıklığa kavuşturmak istediği kaydedildi.

ABD Başkanının  Özel Elçisi Richard Grenell’in  böyle bir planı hiç görmediği  ve  tartışmadığına dikkat çekilen açıklamada;  ABD hükümetinin Kosova ile Sırbistan arasındaki hava, demiryolu ve karayolu bağlantılarını yeniden kurmak için son anlaşmaları desteklemeye odaklanması,  ekonomiyi iyileştirmeyi ve ekonomik ilerlemeyi  yaratmayı amaçlandığı vurgulandı.

Açıklamada, “Bu ivme, karşılıklı tanımaya yol açacak bir diyalog sürecine yeni enerji kazandıracağına inanıyoruz” denildi.