BALKANLAR

AB: Kosova-Sırbistan Toplantısı Önümüzdeki Hafta

Önümüzdeki hafta,   22 Şubat Salı günü Brüksel’de, Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog çerçevesinde baş müzakereciler düzeyinde bir sonraki toplantının gerçekleşmesi bekleniyor.

Haber ise, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası sözcüsü Peter Stano tarafından teyit edildi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası sözcüsü Peter Stano verdiği bir demeçte “Üst düzey müzakerecilerin bir sonraki toplantısı, AB Özel Elçisi Miroslav Lajcak’ın ev sahipliğinde 22 Şubat’ta Brüksel’de gerçekleşecek. Bu toplantı turu, şimdiye kadar varılan anlaşmaların uygulanmasına ve Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesinde atılacak sonraki adımlara ilişkin tartışmaların sürdürülmesine hizmet edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Sırbistan Başkanı Aleksandar Vuçiç arasındaki diyalog çerçevesinde yakın zamanda üst düzey bir toplantı yapılmasının mümkün olup olmadığı soruusu üzerine Stano, “Böyle bir görüşmeyle ilgili gelişme, uygun bir zamanda duyurulur.” dedi.

AB kaynakları, geçen yazdan bu yana böyle bir görüşmenin gereçekleşmediğinden dolayı, Sırbistan’da seçimlerden önce bir zirve yapılması için çaba sarf edildiğini söylediler. Bu kaynaklar aynıca, üst düzey bir görüşme ihtimalinin baş müzakereciler düzeyinde gelecek hafta yapılacak toplantıya bağlı olacağını da açıkladılar.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell daha önce, “toplantılar, tarafların bu toplantılarda ilerleme kaydetmeye hazır olduklarına dair net sinyaller alındığında yapılacak.” demişti.