GENEL

Zoran Zaev: Seçimler Yaz Aylarında Yapılmalıdır

Sosyal Demokratlar Birliği Genel Başkanı Zoran Zaev bugün yapılan liderler zirvesinin ardından basının karşısına geçti. Zaev, seçimlerden kaçılmanın mümkün olmadığını, OHAL sonrasında işleyen ve devam eden bir seçim sürecinin devam ettiğini açıklarken, Devlet Seçim Komisyonu ile diğer yetkili kurumların seçimleri en iyi şekilde organize etmesi için ek süre verilebileceğini ve yaz aylarında seçimlerin yapılması gerektiğini söyledi.

Zaev, zirvede diğer partiler herhangi bir seçim tarihi teklif etmediklerini, Sosyal Demokratlar Birliği ve koalisyonuna  göre seçimlerin 14 Haziran’da yapılması gerektiğini yineledi.

Fesih edilen bir Meclis’in yeniden toplanmasının artık mümkün olmadığını ve ülkemizi siyasi boşluğa götürülmemesi gerektiğini vurgularken, seçimlerin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Sonbahar aylarına kadar ülkeyi Meclis’siz brakılmaması ayrıca Covid 19 salgının sonbaharda yeniden devam edebileceği ihtimalini gözönünde bulundurduklarını ve ilk fırsatta seçimlerin yapılması gerektiğinin önemine dikkat çekti.