SİYASET

Zaev: Dün Mecliste Planlanmış Öldürmeye Teşebbüs Vardı

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) lideri ve Meclis çoğunluğunun hükümeti kurma görevi konusunda desteklediği Zoran Zaev bugün partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Dün gece Makedonya Cumhuriyeti’nin Meclisinde yaşanan şiddet olaylarında başta Zaev olmak üzere birçok milletvekili yaralanmıştı.

Zaev basın toplantısında, dün yaşanan olayların planlı ve niyetleri belli şekilde öldürmeye teşebbüs olduğunu vurguladı. Olayların başta protestocuların Meclis binasına girmeleri, içerdeki hareketleri belli bazı odakların organizasyonu sonucunda yaşandığını söyledi.

Dün Mecliste çoğunluğun, Meclis Başkanı seçerek çok önemli bir adım attığını, bu işin devamında hükümetin kurulmasının geldiğini sözlerine ekledi. Konuşmasında Zaev, Meclis Başkanlık görevine seçilen Talat Caferi’yi tebrik etti.

Mecliste dün gece yaşanan şiddet olaylarına Nikola Gruevski, Trayko Velyanovski, Mitko Çavkov ve Gyorge İvanov’un sebebiyet verdiğini sözlerine ekledi.

Zaev ayrıca: ”Bütün vatandaşlar soğukkanlı olsunlar. Devlet kurumlarında çalışanlar yasal sorumluluklarını yerine getirsinler. ABD, AB ve uluslararası camia demokrasinin geri kazanılması için ”motor gücünün” biz olduğunu görüyor” ifadelerini kullandı.

Zaev, dün gece Cumhurbaşkanı İvanov’un yaptığı liderler toplantısı çağrısı hakkında: ”Dün gece olaylardan sonra yaralanan liderler oldu, bu toplantıyı hastanede mi yapmayı düşünüyor. Bu tarz bir toplantıya katılmayı düşünmüyoruz. Kendisi krizin sebeplerinden birisi ve çözüme katkı sağlayamaz” dedi.