GÜNCEL

Yolsuzluk Soruşturması Açılan Zekiri İstifa Etti

Kuzey Makedonya Hükümeti Genel Sekreteri Muhamed Zekiri, Organize Suçlar ve Yolsuzlukla Mücadele Başsavcılığının kendisi ve iki Hırvatistan vatandaşı hakkında yolsuzluk soruşturması açması sonrası görevinden istifa etti.

Başsavcılık, Zekiri’yi görevini kötüye kullanıp, danışmanlık hizmeti anlaşması imzaladığı, anlaşmanın ise yasal prosedürlere uygun olmadan ve ihale açılmadan yapıldığı iddiası ile soruşturma açtı.

Söz konusu anlaşmanın toplam değerinin 795 bin avro tutarında olduğu, şüphelilerin ise 145.400 avro tutarında bir parayı zimmete geçirdikleri iddia ediliyor.

Başlatılan soruşturmanın ardından Zekiri, Hükümet Genel Sekreterlik görevinden istifa ettiğini kamuoyuna duyurdu. Açıklamasında Zekiri “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Sn. Dimitar Kovacevski. Çalışma hayatım boyunca her zaman doğru yolu, dürüstlük, adalet ve hakikat yolunu seçtim. Hayatımın bu değerlerine sadık kalmak istiyorum. Bu nedenle, kişisel onura sahip olan bir kişi olarak, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti Genel Sekreterliği görevinden geri dönülmez istifamı sunuyorum. Devletin kurumlarına inanıyorum, hakkaniyete ve adalete inanıyorum ve gerçeğin ortaya çıkacağına inanıyorum. Masumiyetimi kanıtlamak için her zaman tüm kurumlarla işbirliğine hazırım.” ifadelerini kullandı.