GÜNCEL

Yerel Seçimler Erteleniyor Mu?

Makedonya Cumhuriyeti yasalarına göre bu yıl yerel seçimlerin Mayıs ayının ilk yarısına kadar düzenlenmesi gerekiyor. Ancak hükümetin hala kurulmaması ve meclisin işlevsiz olduğundan dolayı yerel seçimlerin ertelenebileceği kamuoyunda konuşulmakta. Yerel seçimlerin düzenlenmesi için Meclis Başkanının imzası gerekmekte. Ancak seçimlerden 2 aydan fazla bir süre geçmesine rağmen Makedonya Cumhuriyeti Meclis Başkanı hala seçilmiş değil. Yerel seçimlerin düzenlenmesi için Meclis Başkanı’nın yerel seçimlerden 90 günden fazla, 70 günden daha az olmaması şartıyla yerel seçim kararnamesini imzalaması ve duyurması gerekmekte. 14 Mayıs 2017 tarihinde yerel seçimlerin düzenlenmesi için en geç 5 Mart 2017 tarihine kadar Meclis Başkanı’nın yerel seçimlerin düzenlenmesi için kararnameyi imzalaması ve duyurması gerekiyor. 14 Mayıs 2017 tarihinde yerel seçimlerin yapılacağı varsayımında bulunursak, belediye başkanlarının seçimi için düzenlenmesi gerekecek 2.tur seçimi 28 Mayıs tarihinde düzenlenmesi gerek. 26 Mayıs 2017 tarihinde Ramazan ayının ilk günü olması münasebetiyle ikinci turun Ramazan ayında yapılması gerekiyor.

Kamuoyunca çıkan bazı bilgilere göre Vmro-Dpmne ve Arnavutların Demokratik Bütünleşme Birliği yerel seçimlerin Mayıs ayında düzenlenmemesi için hükümet kurma sürecini uzattıkları belirtiliyor.

Yerel seçimlerin 14 Mayıs 2017 tarihinde düzenlenmesi için en geç 5 Mart 2017 tarihinde Meclis Başkanı’nın yerel seçim kararnamesini imzalayıp, yereş seçimlerin düzenleneceğini duyurması gerekiyor.