Yee: Makedonya’nın Komşuları İle Anlaşmazlıkları Çözmesini Bekliyoruz

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Avrupa ve Avrasya ilişkilerinden sorumlu müsteşar yardımcısı Brian Hoyt Yee, yaptığı son açıklamada Makedonya ile ilgili çarpıcı ifadeler kullandı. Yee, ”Makedonya’da nisan ayındaki Meclis olayları gibi zor anlar vardı, fakat bu atlatıldı, Makedonya’da artık yeni hükümet var ve bu bölge için pozitif örnek” diyor.

Açıklamasının devamında Yee: ”Makedonya’daki bu durum bölge için örnek teşkil ediyor, çünkü zorluklar ve siyasi krizlerin, siyasi irade ile çözülebileceği görüldü. Cumhurbaşkanı İvanov’un hükümeti kurma görevini Zaev’e vermesi ”Makedonya’daki demokrasinin dayanıklı ve güçlü olduğunu gösteriyor” dedi.

Yee ayrıca yeni hükümetin uluslararası camia ile işbirliği içinde olmasını; AB, ABD’nin ülke ile yıllardır iyi ilişki içinde oldukları ve gerekli reformlar ile ülkenin ilerleyeceğini vurguluyor.

Açıklamada Yee: ”Makedonya’nın, Yunanistan dahil komşuları ile olan anlaşmazlıkları çözmesini bekliyoruz. Hedef Makedonya’nın avro-atlantik üyelik süreçlerine engel olan konularda kalıcı çözümler bulmaktır” ifadelerini kullanıyor.