SİYASET

Vmro-Dpmne, ’’Tek Makedonya’’ Manifestosunu Tanıttı

İlk olarak parti lideri ve eski başbakan Nikola Gruevski’nin duyurduğu ve partisinin siyasi krizden çıkış yollarını içereceğini söylediği belge bügün yayınlandı. Vmro-Dpmne yetkilileri tarafından bugün basın mensuplarına açıklanan ’’Tek Makedonya’’ manifestosunun ülkedeki siyasi krize çözüm getireceği ve başta Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) olmak üzere bütün siyasi partilerin manifestoya destek vermeleri istendi.

Tanıtımda konuşan eski dışişleri bakanı ve partinin önemli isimlerinden olan Antonio Miloşoski, Makedonya bütün Makedonların ana vatanıdır, ülkede birlik içinde yaşayan bütün Arnavut, Türk, Ulah, Sırp, Rom, Boşnak ve diğer toplulukların ülkesidir dedi.

Miloşoski manifesto’nun önümüzdeki 15 yıldaki yönetim biçimi konusunda önemli kural, ilke ve prensipleri barındırdığını, bunun yanından dört ana prensibe sahip olduğunu bunların da: milli konularda milli birliğin sağlanması, entegrasyon, hukukun üstünlüğü ve vatandaşların standardının artırılması için pazar ekonomisi olduğunu belirtti.

Manifesto’nun içeriğinde dikkat çeken hususların başında önümüzdeki dönemde bütün muhalefet ve iktidarlar arasında milli konularda diyaloğun olması gerektiği konusu geliyor.