Üsküp’teki Tophane Merkez Camisi’nin Temeli Atıldı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Makedonya’nın başkenti Üsküp’te inşa edilecek Tophane Merkez Camisi’nin temeli atıldı.

TDV, Makedonya İslam Birliği (Diyanet İşleri Başkanlığı) ve Üsküp’ün Çayır Belediyesi iş birliğinde yürütülecek projenin temel atma törenine, Makedonya İslam Birliği Başkanı Süleyman Recepi, Diyanet İşleriBaşkan Yardımcısı Dr. Yüksel Salman, AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Çayır Belediye Başkanı İzet Meciti, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Müsteşarı Murat Sümer, ülkedeki Türk kurumlarının temsilcileri ve diğer konuklar katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Salman, camilerin başlangıçtan bugüne kadar Müslüman toplumlarda toplumun ruhen temizlenmesinde ve gönüllerin kaynaşmasında merkezi bir role sahip olduğunu vurguladı.

Camilerin Asr-ı Saadet’ten bu yana daima güvenin, kardeşliğin, yardımlaşmanın ve dayanışmanın adresleri olduğunu dile getiren Salman, “Fakir ve kimsesizler onun etrafındaki aşevlerinde hayata tutunmuşlardır. Hastalar onun etrafındaki şifahanelerde tedavi görmüşlerdir. Yine onun etrafındaki ilim ve irfan merkezleri gönüllerimizi, kalplerimizi ve zihinlerimizi aydınlatmıştır tarih boyunca.” ifadelerini kullandı.

Camilerin ibadet merkezi olmalarının yanı sıra hak ve adaletin, güzellik ve merhametin, sevgi ve saygının da öğretildiği merkezler olduğuna dikkati çeken Salman, ezanların özgürlüğün ve bağımsızlığın sembolü olduğunu söyledi.