GÜNCEL

Üsküp’te ‘’Üstün Hizmet Ödül Töreni” Düzenlendi

Ufuk Derneği organizasyonunda Üsküp’te Kuzey Makedonya Türk toplumunun değerleri olmuş çok özel isimlere “Üstün Hizmet” ödülleri takdim edildi. Yusuf Emin ve Elena Stoyanovska’nın sunumlarıyla gerçekleşen “Üstün Hizmet Ödül” törenine Kuzey Makedonya Cumhuriyeti bürokratik yetkilileri, Türk toplumunun önde gelen isimleri katıldı.

Ödül törenine video konferansla bağlanan Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski Makedonya Türklerinin her zaman yapıcı unsur olduğunu, ülkemiz K. Makedonya’nın çok etnik ve çok dilli olduğunu ve ana dilde eğitimin Anayasal bir hak olduğunu söyledi. Pendarovski ayrıca Ufuk Derneği’nin ülkemizin en zor dönemlerinde demokrasi ve insan hakları bağlamında vermiş oldukları mücadele ile Makedonya Türk gençlerinin kalesi olmuş, ülkemizin AB entegrasyon sürecine destek vermiştir.

Siyasal Sistem ve Topluluklar Arası İlişkiler Bakan Vekili Cabir Doko yaptığı konuşmada katılımcıları selamlarken, böyle bir etkinlikte bulunmaktan dolayı mutluluğunu ifade edip, ülkemiz ve Türk toplumuna kendi branşalarında başarıyla hizmet etmiş duayen isimler ile aynı ortamı paylaşmanın kendisi için bir ayrıcalık olduğunu söyledi. Ufuk Derneği’nin 15 yıl içinde çok sayıda genci yetiştirmiş, bugün kendi alanlarında başarılı olan çok değerli şahsiyetlerinde yolu kesinlikle Ufuk Derneği ile kesişmiştir ifadelerinde bulundu.

“Üstün Hizmet Ödül Töreri’nde” ödül alan değerli isimler:

1. Bedia Begovska

2. İsmiye Şaban

3. Prof.Dr. Arif Ago

4. Güner İsmail

5. Drita Karahasan

6. Hüseyin Yusuf

7. Sadettin Ali

8. Erol Rizaov

“Üstün Hizmet Ödül Töreni’’ Eran Şukri’ nin müzik performansıyla devam etti.

2008 yılının Kasım ayında kurulma çalışmalarına başlanan ve 17 Aralık 2008 tarihinde birinci genel kurulunu düzenleyen Ufuk Derneği’nin Kurucu Başkank Enes İbrahim olmuştur. Ufuk Derneği dönemin en büyük gençlik teşkilatı olmuş, demokrasi ve insan hakları alanlarında çalışmalarını sürdürmüş. Ufuk Dergisi’ni çıkartmış, ayrıca Makedon dilinde yayın yapan Ufuk Dergisi Makedonca ile birçok kitap yayınlamıştır. Haber Makedonya haber sitesi Ufuk Derneği bünyesinde çalışmalara devam etmektedir. Ufuk Derneği Kuzey Makedonya başta olmak üzere, Türk dünyasında birçok platform ve birliklere üyedir. Sürekli gelişim ile bilinçli gençliğin yetiştirilmesi üzerine çok sayıda faaliyette bulunmuştur. Son yıllarda başarılı üniversite öğrencilerine yönelik burs programları da başlatan Ufuk Derneği bu yıl kuruluşunun 15. yıl dönümünü kutlamaktadır.