GÜNCEL

Ukrayna’dan 7.000’den Fazla Mülteci Bulgaristan’a Geçti

Sınır Polisi Genel Müdürlüğü Sözcüsü Lora Lyubenova, Bulgaristan Telegraf Ajansı’na (BTA)  verdiği demeçte, 7000’den fazla Ukraynalının 24 Şubat gece yarısından 28 Şubat sabahına kadar Romanya ile olan üç sınır kapısından Bulgaristan’a giriş yaptığını ve onlardan sadece dördünün koruma başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Sınır Polisi Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Ukrayna’da kayıtlı 1834 motorlu araç Bulgaristan’a giriş yaptı. Tüm Ukraynalı mültecilerden şu ana kadar sadece dördü Bulgaristan’a uluslararası koruma başvurusunda bulundu. Çoğu akrabalarının, arkadaşlarının yanına gittiklerini söylüyor, sınırda otel rezervasyon kayıt belgesi gösteriyor.

İçişleri Bakanlığının verileri, ülkemizde koruma arayan yabancılar için barınma merkezlerinin yarı yarıya dolu olduğunu gösteriyor.

Avrupa Birliği, Ukrayna’dan gelen mültecilerin, bir onay prosedüründen geçmek zorunda kalmadan Birlik ülkelerinden herhangi birinde üç yıla kadar kalabileceklerini ve çalışabileceklerini kabul etti.

Dün Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bulgaristan’da sığınma veya uluslararası koruma sağlanan Ukraynalıların ve ailelerinin üyelerinin, işgücü piyasasına erişim izni olmadan çalışma hakkına sahip olduklarını duyurdu. Mülteci veya geçici sığınma statüsüne sahip kişiler, daimi veya mevcut ikametgahlarına göre ilgili İstihdam Bürosu’na iş arayan olarak kayıt yaptırabilirler.

Ukrayna 40 milyonun üzerinde nüfusa sahip bir ülkedir. 24 Şubat Perşembe gününün erken saatlerinde Rusya, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da bir ülkenin diğerine karşı yaptığı en büyük saldırı olan kara, hava ve denizden yapılan saldırılarla kapsamlı bir Ukrayna işgali başlattı.

Bulgaristan, Ukrayna’dan gelen mültecileri kabul etmeye hazır olduğunu duyurdu, Turizm Bakanlığı, bu kişilerin otellerde konaklamasını bile teklif etti, Yenilik ve Büyüme Bakanı Daniel Lorer ise, Bulgaristan’ın mültecilerle dayanışma göstermesi halinde gelecekte ekonomik faydalar sağlayacağını öne sürdü.

/kırcaalihaber