TÜRK DÜNYASI

Türk Şirketi, Özbekistan’da Doğal Gaz Elektrik Santrali İnşa Ediyor

Son yıllarda Özbekistan’da Türk firmalarının yatırımları artarak devam ediyor. Bu kapsamda Aksa Enerji’nin, Taşkent’te 240 MW Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali kuracağı öğrenildi.

Aksa Enerji, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 240 MW Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali kuracak ve üreteceği elektriği 25 yıl süreyle alım garantisi kapsamında satacak.

PROJE 1 YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

Aksa Enerji, Özbekistan Enerji Bakanlığı ile başkent Taşkent’te 240 MW kurulu güçte bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurmak üzere anlaştı. Anlaşmaya göre Özbekistan yönetimi, santralde üretilecek elektrik için 25 yıl süreyle dolar bazında belirlenen fiyattan alım garantisi verdi. Aksa Enerji Taşkent Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali, yılda yaklaşık 2 milyar kilovatsaat (kWh) elektrik üretecek.

Aksa Enerji’nin Taşkent’te kuracağı santral için 2018 yılında kısmi lisans iptali ile bir bölümünü iletim sisteminden çıkardığı Ali Metin Kazancı Antalya Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’ndeki ekipmanı, Özbekistan’a taşıyacak. Santralin enerji üretiminde kullanacağı doğal gazı, Özbekistan’ın gaz tedarik şirketi Uztransgaz tedarik edecek. Gerekli yer tahsislerinin sağlanması sonrası başlanacak santral inşaatının, en geç 12 ay içinde tamamlanarak devreye alınması planlanıyor.

ÖZBEKİSTAN DOĞAL KAYNAKLARINI TÜRK YATIRIMLARI İLE VERİMLİ HALE GETİRİYOR

Özbekistan Enerji Bakanı Alişer Sultanov, konuya ilişkin açıklamasında, enerji arz güvenliğini sağlamak için yoğun bir çaba içinde olduklarını belirtti. Ülkenin kendi kaynaklarını en iyi şekilde kullanarak, kaynak çeşitliğini artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Sultanov, “Aksa Enerji ile imzaladığımız anlaşmalar ile de bu alanda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Bu yeni işbirliği, hem elektrik arzında istikrarı artırması hem de doğal gaz kaynaklarımızı daha verimli kullanabilmemiz açısından son derece önemli” dedi.

Taşkent’te kuracakları 240 MW kurulu güçteki Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali için 25 yıl süreli bir anlaşma imzaladıklarını kaydeden Kazancı “Bu anlaşma ile Özbekistan halkının verimli enerji arzına ulaşmasına katkı sağlayacağız. Özbekistan ile beraber iki kıtada 6 ülkede enerji üreten global bir şirket olarak, Latin Amerika’dan Asya’ya kadar tüm coğrafyalarda yeni yatırım fırsatlarını kovalamaya devam edeceğiz” diye konuştu.