SİYASET

THP’den Gruevski’ye Sert Tepki: ”Kendi İktidar Dönemine Bak!”

Hakkındaki yolsuzluk, görevi kötüye kullanma ve daha birçok suçlama ile neredeyse her gün mahkeme duruşmalarında olan eski Başbakan Nikola Gruevski’nin dün kendi iktiradı döneminde kamuoyundan gizli şekilde satın alınan ”Mercedes” marka ultra lüks araç alımındaki şüpheler konusunda mahkeme duruşması vardı. Gruevski duruşma sonrasında konu ile ilgili basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamada :”Bana yöneltilen suçlamalar hukuki ve siyasi kumpastır, bu gibi olaylar Türk (Osmanlı), Bulgar ve Sırp dönemlerinde bile yokmuş” dedi.

Nikola Gruevski’nın yapmış olduğu açıklamalar ile ilgili Türk Hareket Partisi yazılı basın açıklaması yaptı.

Açıklama şu şekilde:

”Eski Başbakan Nikola Gruevski Türklere karşı hakaretlerine devam ediyor. Gruevski’nin iktidarda olduğu dönem özellikle Türkler olmak üzere en fazla nüfusu az olan toplulukları etkiledi. O dönemde kendisinin çalışma arkadaşları tarafından yapılan hakaretleri her yerde duymaktaydık. Türk toplumu Gruevski’nin iktidarda kalması için demokrasi ve insan hakları ezilircesine devlet ve kurumları tarafında unutulmuş ve geri bırakılmıştı. Bugün hakkındaki suçlamalardan ”korunma amacı” ile şüpheli sıfatındaki Gruevski ”bu gibi kumpaslar Türk döneminde bile yoktu” ifadesini kullanara, Osmanlı devleti dönemine saldırmaktadır.

Söz ettiği dönemde (Osmanlı döneminde) adaletin, kendi 10 yıllık iktidarı dönemine göre çok daha iyi olduğunu Gruevski’ye hatırlatırız. Ya kendisinin Türk toplumunun temsilcilerine karşı yapmış olduğu hakaretler, aşağılamalar ve uyguladığı terör ile ilgili ne olacaktır. Türkler ve Türk lobisi, Gruevski ve yakın çalışma ekibinin bu tutumları konusunu bilmektedir, bu konudan habersiz olanlar ise düne kadar kendi partisiyle koalisyonda bulunan ”Türk” işbirlikçilerdir. İnanıyoruz ki bu tarz sözylemler etnik tahamülsüzlüğü yol açmayacaktır, çünkü kendi döneminde hukuksuzluklarını etnik gerilim arkasına gizlemekteydiler. Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) öncülüğündeki koalisyon hükümeti etnik sorunları çözme konusunda çalışmaktadır ve nefret söylemleri yasalara göre suçtur”