SİYASET

Taçi: DPA Olarak 67 Milletvekilinden Oluşan Meclis Çoğunluğunu Destekliyoruz

Arnavut Demokratik Partisi (DPA) lideri Menduh Taçi yaptığı son açıklamada partisinin Makedonya Meclisinde oluşan 67 milletvekilli Meclis çoğunluğuna destek verdiğini söyledi. Taçi, Arnavut siyasi partilerinin ortak platformunu (deklarasyonunu) imzalamayan tek Meclis partisi olan DPA için Meclis çoğunluğunun meşru ve kabul edilir bir olgu olduğunu açıkladı.

Açıklamalarının devamında Taçi: ’’Bize göre Cumhurbaşkanı İvanov’un hükümeti kurma görevini Meclis çoğunluğuna vermemesi ve Vmro-Dpmne’nin tavırları demokrasi kabul etmeme ve Anayasa ve yasaları ayaklar altına alması demektir. Parti olarak biz seçimde aldığımız oylarla birlikte, 67 milletvekilinden oluşan Meclis çoğunluğunu destekliyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Taçi ayrıca: ’’DPA olarak meclisteki iki milletvekilimizin katılımı ile çoğunluk 69 sayısına ulaşıyor. 67 milletvekilli çoğunluk hükümeti kuracak olursa bazıları Meclisi boykot edebilir, ama bunu yapan biz olmayacağız’’dedi.

Arnavut Demokratik Partisi’nin, Meclis çoğunluğunu destekleme kararının ardından Vmro-Dpmne ve koalisyonu haricinde bütün diğer siyasi partiler Meclis çoğunluğu ile hareket ediyor.