SİYASET

Siyasi partiler Özel Yetkili Devlet Savcısının seçiminden memnun

Siyasi partiler Özel Yetkili Devlet Savcısının seçiminden memnunÜlkedeki siyasi krizi sonlandıran siyasi anlaşma gereği, yasa dışı dinleme olayları ve ses kayıtlarındaki konuşmaların içeriğini incelemekle yükümlü olacak Özel Yetkili Devlet Savcısının seçilmesi konusunda siyasi partilerden olumlu tepkiler gelmekte. Siyasi anlaşmayı imzalayan ve ülkedeki en büyük siyasi partiler konumundaki Vmro-Dpmne, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği, Arnavut Demokratik Bütünleşme Birliği (DUİ) ve Arnavut Demokratik Partisi başta olmak üzere birçok partiden konu ile ilgili açıklamalar gelmekte.

İktidar ortakları olan Vmro-Dpmne ve Arnavut Demokratik Bütünleşme Birliği (DUİ) tarafından yapılan açıklamalarda Özel Yetkili Devlet Savcısının ülkedeki siyasi kaos ortamını sonlandıracağını ve iktidara karşı yapılan asılsız propagandanın son bulacağını inandıkları belirtiliyor.
Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği ve muhalefet koalisyonundaki partilerin tutumu ise Özel Yetkili Devlet Savcısının hazırlayacağı iddaname ve başlatacağı hukuki süreçler ile Makedonya’yı mevcut iktidardan kurtaracağı ve yasa dışı işlere bulaşanların adalet önünde hesap verecekleri belirtiliyor.

Makedonya’daki Türk siyasi partileri konu ile ilgili henüz net bir açıklama yapmazlarken, Parlamentodaki Türk milletvekili ve THP Genel Sekreteri Enes İbrahim konu ile ilgili verdiği demeçte Özel Yetkili Devlet Savcısının görevini son derece zor ve kritik olduğu, en az kendisi kadar çalışacağı ekibin de önemine vurgu yapılması gerektiği ve bütün bu süreçte son derece profesyonelce davranılması gerektiğini söyledi.

Konu ile ilgili uzmanların genel görüşü ise Özel Yetkili Devlet Savcısı seçilen Katitsa Yaneva’nın göreve uygun bir kişi olduğu ve çalışacağı alanlar hakkında altyapısının ciddi bir potansiyel taşıdığı belirtiliyor. Makedonya’da bilimsel çalışmaları ve hukuk konusunda duayen kişilerin başında gelen Prof.Dr. Svetomir Şkariç, Faktor isimli internet portalına verdiği demeçte ’’savcının kariyerine ve eğitime bakılınca göreve layik bir kişi olduğu anlaşılıyor, profesyonelliği ile çevresinde tanınması ve savcılık makamını tanıması işini kolaylaştıracaktır. Şimdi güçlü, kararlı, iradeli ve uzmanca bir tavır sergilemesini bekliyorum’’ dedi.