Rusya’da Türk ve Müslüman Halkların Haklarını Yok Eden Anayasa Değişiklikleri Yarın Yürürlüğe Giriyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’da Türk ve Müslüman halkların haklarını yok eden anayasa değişikliklerine dair hükümlerin resmi olarak yayımlanmasına ilişkin kararı imzaladı. Putin’e 2036’ya kadar devlet başkanlığının yolunu açan skandal değişikliklerin eklendiği yeni Rusya Anayasası 4 Temmuz 2020’de yürürlüğe girecek.

Anayasaya toplamda 206 değişiklik ve açıklama dahil edildi. Yenilenen anayasaya Putin’e 2036 yılına kadar iktidarda kalma yolunu açıyor. Ayrıca yeni anayasada Rus halkına “devlet kurucu halk” statüsü verilerek, federasyon içindeki Rus olmayan ve çoğunluğu Türk ve Müslüman olan halkların hakları yok ediliyor.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu, anayasa değişikliğini kapsayan oylamanın kesin sonuçlarıyla ilgili protokol bugün imzaladı.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova yaptığı açıklamada, ülkede toplam 109 milyon 190 bin 337 kayıtlı seçmenin yüzde 67,97’sinin oy kullandığını bildirdi. Pamfilova, anayasa değişikliğine vatandaşların yüzde 77,92’sinin “evet”, yüzde 21,27’sinin “hayır” dediğini kaydetti.