GÜNCEL

Pendarovski Davos’ta

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumuna katılıyor. Davos ziyareti kapsamında Pendarovski başta Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Kosova Başbakanı Albin Kurti, İspanya Başbakanı Pedro Sançez ve bir dizi siyasi ve ekonomist ile görüştü.

Pendarovski “Avrupa’nın Güvenliğinin Korunması” konulu panelde konuştu. Aynı panelde Pendarovski ile birlikte NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren konuşmacı oldular.

Pendarovski panelde yaptığı konuşmada: “Ukrayna’ya, belirli bir miktar dahi şüpheciliğe sahip olabilecek diğer müttefikleri ikna etmek için yardım etmemiz gerekiyor. “Açık kapı” politikası sadece NATO için değil, Avrupa Birliği için de geçerli olmalı, her iki örgütün de kapılarının Ukrayna halkına açık kalması gerekiyor. Ukraynalılar kendi özgürlükleri için savaşıyorlar ama bu mücadele aynı zamanda demokratik değerlerin de savunulması için. Bu, demokrasiye karşı bir otokrasinin savaşıdır. Putin bir şekilde bu savaşı kazanmayı başarırsa, o zaman sadece Ukrayna’yı yenmeyecek. Biz Kuzey Makedonya, askeri yardımdan diplomatik yardıma kadar Ukrayna’yı kendi imkanları dahilinde destekliyor ve açık kapı politikasının sadece NATO ile değil, aynı zamanda Avrupa Birliği ile ilgili olarak da devam etmesi gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Pendarovski’nin yarın Davos Forumu kapsamında “Batı Balkanlar’da diplomasi için diyalog” panelinde konuşacak.