EĞİTİM

Muhittin Kahveci’yi Kendi Misafiri Ufuk Coşkun Yalanladı

23 – 25 Aralık 2016 tarihlerinde Üsküp’te Türk eğitimci ve öğretmenlerin ayrımcılığa uğradığı bir Türkçe eğitim çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya katılanlar arasında Millat gazetesi köşe yazarı Ufuk Coşkun da yer aldı. Yıllardan beri Türkçe eğitimde yaşadığımız sıkıntıları gündeme getirdiğimizde, bizleri yalancılıkla suçlayan Muhittin Kahveci’ye bu sefer kendi misafiri olan Ufuk Coşkun kendine bir ders vererek, Kahveci’yi tam anlamıyla yalanlamış oldu.  Her fırsatta Türkçe eğitimde sorunların olmadığını iddia eden Muhittin Kahveci, bir ara Vmro-Dpmne sözcülüğüne bürünmüş, Türkçe eğitimde sorunları gündeme getiren herkese çirkin iftiralarda bulunmuştu. En son düzenlenen Türkçe eğitim çalıştayında,  çalıştaya katılan öğretmenlerin eğitimdeki sorunları gündeme getirdiğinde öğretmenlerin sözü kesildiği haberini çalştaya katılan öğretmenlerden öğrendmiş olduk.

Ufuk Coşkun’un 29.12.2016 tarihinde Millat gazetesinde yazmış olduğu köşe yazısında şu ifadelere yer vermiş:

Bugün 65 ilkokul ve 13 lisede Türkçe dilinde eğitim verilmektedir. “Verilmektedir” dediğime bakmayın işin aslı verilememektedir. Çünkü anayasaya göre burada tüm kitaplar Makedonca dili ile yazılır ve sonra diğer dillere çevrilir. En büyük sıkıntı da burada yaşanmakta çünkü yapılan Türkçe tercümelerden öğretmenler bile bir şey anlayamamaktadır! Bir ara eksiklikten olsa gerek Türkçe bilmeyen kişilere bile sertifika verilmiş! Okullarda genellikle karma eğitim yapılıyor. Kaynak ve materyal eksikliği ise cabası… %80’i Türk olan bölgelerde öğretmen olmadığı için çocuklar mecburen Makedonca öğrenmek zorunda kalıyorlar. 

Türklerin yoğun yaşadığı yerlerde Türkçe öğretim sorunu yaşandığı bir gerçek fakat asıl beni perişan eden sorun ders kitaplarının içeriği oldu. Örneğin 6. Sınıflar için okutulan Dinlerde Ahlak ders kitabını bir Hristiyan yazmış. Haliyle kitapta Hristiyan kültürü öğretiliyor. Müslümanlara hitap eden bir müfredat yok. Koskoca kitapta Müslümanlar için küçücük bir yer ayrılmış. Peygamberimizin ismi ise sıradan bir isim gibi veriliyor. Daha da vahimi birçok yerde Müslüman Türklerin din derslerine papazlar giriyor! Osmanlı ise ders kitaplarında işgalci, işkenceci ve yağmacı olarak gösteriliyor. Örneğin 5. Sınıflar Sosyal Bilgiler ders kitabının 21. sayfasında Osmanlı imparatorluğu için verilen bilgi aynen şu şekilde; “Osmanlı’da kan vergisi dedikleri devşirme varmış. Devşirme erkek çocuklarının ailelerinden zorla alınmasıymış. Sonra bu çocuklar Türkiye’ye götürülerek eğitiliyor ve acımasız asker olmaları öğretiliyormuş. Bunlara da yeniçeri deniliyor. Aynı kitabın 92. sayfasında ise; “Halkını Osmanlıların yağma ve işkencelerinden korumak için vasallığı kabul etti…” şeklinde bilgiler yer alıyor. Çoğu yerde Makedonların Osmanlı yağmacılarına(!) karşı verdikleri sözüm ona özgürlük mücadeleleri abartılı bir şekilde Türk çocuklarına aktarılıyor! Durumun vahametini gördünüz mü? 

Makedonya’da Müslüman Türkler eğitim aracılığıyla asimile ediliyor. Bu çok trajik bir hakikattir. Çaresiz Türk dizilerinden Türkçe öğrenmek zorunda kalıyorlar. Dinlerini öğrenemiyorlar ve her geçen gün tarihi köklerinden kopartılıyorlar. Cumhurbaşkanımız burada yaşanan bu vahim soruna bir el atmalıdır. Buradaki sivil toplum kuruluşlarımıza da gerçekten büyük sorumluluklar düşüyor. Etkinliğe katılan Türk öğretmenlere bir sendika kurmalarını tavsiye ettim. Çünkü hala sendikaları yok ve dağınık mücadele ediyorlar. Müslüman Türkler Makedonya’da artık kendi müfredatlarını kendileri belirlemelidir. Bu anlamda Türk partileri üzerinden hükümete baskı yapabilirler.

Makedonya’da okutulan ders kitaplarındaki hakaret içerikli ifadelerin kaldırılması için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Türk dilinin yaygınlaşması, yaşatılması ve sağlam ellerde öğretilmesi için Türkiye’den destek alınmalıdır. Makedonya Türkiye arasında sık sık öğrenci-öğretmen gezileri, festivaller, panel vs etkinlikler tertiplenmelidir. Türkiye ile yaptıkları kardeş okul projeleri hiçbir işe yaramıyor çünkü Türkiye’den gelen bazı yardımlar Makedon müdürler tarafından gasp edilmektedir. Örneğin Makedonya’da eğitimi ilerletme bürosunda Türkçe departman yok.

Yazının tamamına burdan ulaşabilirsiniz:

http://www.milatgazetesi.com/makedonya-da-musluman-turkler-asimile-ediliyor-makale-101896

 

Follow by Email
WhatsApp