GÜNCEL

Michel Üsküp Ziyaretini Tamamladı

Kuzey Makedonya’yı ziyaret eden Michel, başkent Üsküp’te Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski tarafından kabul edildi. Görüşme sonrası ikili ortak basın toplantısı düzenledi.
Michel, Üsküp ziyaretini, ‘Kuzey Makedonya’nın geleceği ve kaderinin Avrupa’ olduğu yönünde güçlü bir mesaj iletmek amacıyla gerçekleştirdiğini vurguladı.
AB Konseyi’ndeki çalışma arkadaşlarına, genişleme ve modernleşme sürecine yönelik reform, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’la müzakerelerin başlatılması ve AB’nin Batı Balkanlarda yatırım stratejisi onaylama gibi konularda öneride bulunacağını kaydeden Michel, “Göndermek istediğim mesaj şudur: AB’de büyük bir dahil edilme meselesi olmalıdır. Bu ülkenin kaderi Avrupa’dır. Yoğun diyalog devam etmeli, bu yönde karar alınmalı ve bu da ortak hedeflerin ulaşılması noktasında bir temel oluşturmalıdır.” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Pendarovski de AB’ye üye olmanın ülkesinin temel stratejik hedefi olduğunu ifade ederek, bu hedefe ulaşmak için çalıştıklarını vurguladı.
Pendarovski, şunları söyledi:
“Yakında, bu yılın Mart ayında, katılım öncesi müzakerelerin yapılmasına yönelik yeni metodolojilerin onaylanmasını ve yakında bizim Avrupa entegrasyonumuz için olumlu haberlerolmasını temenni ediyorum. Yeni metodolojinin, kabul müzakere sürecini iyileştirmesini bekliyoruz. Görüşmede de söylediğim gibi, biz yeni metodolojiyi kabul etmeye hazırız çünkü Birliğe kabul sürecinin istikrarlı ve güvenilir olması bizim çıkarımızadır.”
Michel, Kuzey Makedonya’daki temasları kapsamında Başbakan Oliver Spasovski ve siyasi parti liderleriyle de görüştü.
Kuzey Makedonya 2005, Arnavutluk ise 2014 yılından bu yana AB’ye aday ve üyelik müzakerelerinin açılmasını bekliyor.