Merkez Jupa’da Göç Aldı Başını Gidiyor

İki Türk Belediyesi’nden biri olan Merkez Jupa’da göçler hala devam ediyor.  Merkez Jupa, Makedonya’nın Arnavutluk sınırında, Debre yakınlarında yer alır.

2002 sayımlarına göre Merkez Jupa Belediyesi’nin toplam nüfusu 6.519’dur. Nüfusun etnik dağılımı ise şu şekildedir:

Türkler 5.226;

Makedonlar 814;

Arnavutlar 454.

Büyük ve Küçük Papradnik, Breştanik, Kocacık, Novak, Dılgaş ve Elessa köylerinde yaşayan nüfusun neredeyse  % 60’ı Avrupa’nın değişik bölgelerinde göç etmiş durumdadırlar. Özellikle İtalya’ya yerleşen Merkez Jupa Türkleri, genelde inşaat üzerine çalışmaktalar.

Gençlere yeni istihdam alanlarının yaratılmaması, Makedonya’da yaşanan son 10 yılda ayrımcılık politikaları Merkez Jupa’da ki Türk gençleri göçe zorlamıştır. Merkez Jupa Makedonya Türkleri açısından farklı bir öneme sahiptir. Zira bu belediye iki Türk Belediyesi’nden biridir. Bu belediyede Türkçe resmi dildir. Ayrıca ilkokul ve lise eğitimi Türkçe uygulanmaktadır.

Belediye sınırları içinde yer alan Kocacık köyü ise ayrı bir öneme sahiptir. Kocacık köyünde Ali Rıza Efendi’nin babası Kızıl Hafız Ahmet Efendi dünyaya gelmiştir. Her ne kadar TİKA tarafından  Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin anısına ”Ali Rıza Efendi Anıevi” yapılmış olsa da, anı evine ulaşmak ayrı bir sıkıntı. Ayrıca anı evi genelde kapalı olduğu için, ziyaretçilerin büyük bir bölümü anı evini görmeden geri dönmektedir.

Temel yaşam sıkıntılarının yaşandığı Merkez Jupa’da gençler çareyi göçte buluyor.