BALKANLAR

Mamuşa’da Sera Tarımın 99%’u Zarar Gördü

Mamuşa Belediyesi’ni ziyaret eden Geçici Başbakan Albin Kurti, dolu ve yağmurlardan zarar gören tarımcılara destek vaadinde bulundu. Kurti, Mamuşa’da olduğu gibi ülke genelinde de tarımcıların sadece doğa afetleri olunca değil her zaman desteklenmesi gereğini vurguladı.

“Suhareka’nın Neprebishte köyünden sonra Tarım Bakanı ve Mamuşa Belediye Başkanı ile birlikte Mamuşa’da 1 hektar örtü altı araziye sahip olan tarımcıyı ziyaret ederek yerinde incelemelerde bulunmak istedik. Koronavirüs salgınından sonra yeni bir doğa afeti ile karşı karşıya gelmenin üzüntüsü içindeyiz. Yaşlı bir teyze ile bugün konuştuğumuzda yumurta büyüklüğünde dolu tanelerini hayatında ilk kez gördüğünü söyledi. Bu da durumu en iyi özetliyor. Bu felaketin zararlarını hafifletmek için Tarım Bakanlığı ile zarar tespiti yapıldıktan sonra destek olacağız. Tarımcıların sadece doğa afetleri olunca değil her zaman desteklenmesi gerekiyor.

Örtü Altı tarım arazileri ziyaretinde Başbakan Kurti’ye eşlik eden Geçici Tarım Bakanı Besian Mustafa, zararların bütçe ve rezervlerden azami telafi edilmesi için çaba harcanacağını belirtti.

“Bu doğa afeti zararlarını tespit edecek ve değerlendirecek ortak komisyon kurduk ve bu değerlendirme doğrultusunda bütçeden ve rezervlerden maksimum destek vermeye çaba harcayacağız.” dedi Besian Mustafa.

Evsahibi Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, son günlerde dolu yağışının 300 hektar örtü altı tarım alanların 99%’una zarar verdiğini ve sadece naylon örtülerin 3,5 milyon Euro değerinde olduğunu söyledi. Bu doğa afetinin zararlarını sadece tarımcı değil vatandaşın da hissedeceğini belirtti. Burada üretilen sebzelerin Kosova genelinde satıldığını hatırlatan Krasniç, sebze ve meyve fiyatlarının da artmasını tetikleyeceğine işaret etti. Mamuşa Belediyesi’nin tarımcılara destek için bütçesinin olmadığını vurgulayan Krasniç, Hükümet’in desteği ile tarımcıların üretimlerine devam etmesi için olanaklar sağlanacağı inancını ifade etti.
Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, bu son durumun rekolteyi 50%  etkileyeceğini de vurguladı.

KosovaHaber