Mahkeme, VMRO-DPMNE’nin Genel Merkez Binasına El Konulmasını Talep Etti

Talir 2 soruşturması sona erdi. Mahkeme, birinci sanık, eski Başbakan ve dönemim parti başkanı Nikola Gruevski altı yıl hapis cezasına çarptırıldı, ikinci sanık eski parti genel sekreteri Kiril Bojinovski iki yıl hapis cezasına çarptırıldı ve bunun yerine beş yıl ertelenmiş hapis cezası verildi. VMRO-DPMNE genel merkezi, ülke genelindeki otuz parti merkezinde el koymaya karar verdi.

Kararı açıklayan Hakim Aleksovska Stoyanovska, iki sanığın Siyasi Partiler Kanunu ve Siyasi Partilerin Finansmanı Hakkında Kanun’a karşı bilerek ve kasten hareket ettiğini ve yargılama sırasında resmi konum ve yetkilerini kötüye kullandıklarının ve bir hak elde ettiklerinin kanıtlandığını söyledi.

İddia makamına göre miktar, partinin kâr amacı gütmediği ve piyasa değeri dahilinde faaliyet gösterdiğinden fazla bağış almasına izin verilmediği için artırıldı. Kararda hakim, Beton’un o dönemde iktidar partisi olan VMRO-DPMNE’ye bağlı bir şirket olduğuna, çünkü şirketin gelirlerinin %80’inin devlet ihalelerinden geldiğine dikkat çekti.

“Talir 2” için 56 duruşma yapılmış, maddi delillere ek olarak, yedisi ortak tanık olmak üzere, iddia makamının önerisi üzerine 17, savunmanın önerisi üzerine 23 tanık ifade verdi.