GÜNCEL

Kuzey Makedonya’nın AB Perspektifi Bulgaristan Parlamentosu’nda Görüşülecek

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, dünkü (15.06.2022) olağan hükümet toplantısının başında yaptığı konuşmada, “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Avrupa perspektifi konusundaki kararlar yalnızca ve tamamen milletvekilleri tarafından alınmalıdır. Bakanlar Kurulu kararıyla bu konudaki tüm spekülasyonlara son veriyoruz” diye kaydetti.

Karara göre, Fransa’nın AB Dönem Başkanlığı, bir üye devlet veya Avrupa Komisyonu tarafından Daimi Temsilciler Komitesi veya Genel İşler Konseyi toplantılarına hazırlık olarak veya toplantıları sırasında Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Arnavutluk Cumhuriyeti’nin AB’ye üyelik müzakerelerinin açılmasını onaylamaya yönelik 2019’da kabul edilen Bakanlar Kurulu’nun Çerçeve Pozisyonundan sapan herhangi bir teklif, Birlik Daimi Temsilcileri veya Genel İşler Konseyi, AB Bulgaristan Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği tarafından derhal Halk Meclis Dış Politika Komisyonuna gönderilecek.

Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Daimi Temsilciler Komitesindeki ve Genel İşler Konseyindeki temsilcileri, Halk Meclisinde tartışılana kadar açıklanan önerileri kabul etmeyecekler ve Meclis tarafından reddedildikleri durumlarda onlar hakkında olumsuz görüş bildirecekler.