GÜNCEL

Kovaçevski, Macron İle Telefon Görüşmesi Yaptı

Başbakan Dimitar Kovaçevski, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Başbakanlıktan görüşme ile ilgili yapılan açıklamada Fransa’nın, Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliği (AB) üyeliğine desteğini sürdürdüğü belirtiliyor.

Görüşmede ikili, kaybedecek zamanın olmadığı konusunda mutabık olurlarken, ülkenin AB üyelik müzakerelerinin başlamasındaki daha fazla gecikmenin ciddi bölgesel sonuçlara yol açabileceğini, bölgedeki üçüncü tarafların artan etkisinin kapısını ardına kadar açabileceğini vurguladıkları bildiriliyor. Bu durumun AB’nin Batı Balkanlara genişlemesi sorununun ciddi bir güvenlik sorunu haline getirdiğini vurguladılar.

Kovaçevski’nin son birkaç yıldaki yoğun siyasi diyaloğun ve Cumhurbaşkanı Macron ile Fransa Cumhuriyeti’nin AB genişleme süreci konusunda Kuzey Makedonya’ya gösterdikleri destekten dolayı teşekkürlerini sunduğu belirtildi. Görüşmede iki ülke aradındaki ikili ilişkilerin mevcut durumu ve gelecekteki ortak adımlar konusunun görüşüldüğü, Kovaçevski’nin Macron’u seçim zaferi için tebrik ettiği belirtildi.

Görüşme hakkında Fransa Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada ise Macron’un Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov ve Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski ile ard arda telefon görüşmeleri gerçekleştirdiği, görüşmelerin amacının Fransa’nın Avrupa Konseyi dönem başkanlığı süresince iki ülke arasındaki diyaloğun sürdürülmesi ve çözüm arayışları konusunda olduğu bildirildi.