GÜNCEL

Kovaçevski: “100 Günde Zor, İlkeli Ve Devletçi Kararlar Getirdik”

Hükümetin 100 görev günü vesilesi ile “Kuzey Makedonya Hükümetinin 100 günlük görev süresi” konulu forum düzenlendi. Forumda konuşan Başbakan Dimitar Kovaçevski: “Zorluklar, baskılar ve beklentiler büyük, ancak tam da bu Hükümetin tüm zorluklarla başa çıkma sorumluluğuna sahip olması büyük bir şans. Bu mutluluktur, çünkü sorumlu bir şekilde iddia ediyorum ki, 100 gün içinde vatandaşları, onların standartlarını ve gelirlerini koruyan zor, ilkeli ve her şeyden önce devletçi kararları aldık” dedi. Kovaçevski konuşmasında ayrıca Hükümetin içeride ve uluslararası bağlamda ilk 100 gündeki en önemli başarılara atıfta bulundu.

Konuşmasının devamında Kovaçevski, vatandaşların vergileri ile toplanan parasının iyi idare ve sorumluluk ile yönettiğimizi kanıtladıklarını; ekonomik kriz ile mücadele önlemleri ile orta ve uzun vadedeki ekonomik politikaları anlattı.

Önceliklerimi sıralayan Kovaçevski, birinci önceliğin, en savunmasız ve zor durumdaki vatandaşların yaşam standardının korunması ve şirketlerin likiditesinin sürdürülmesi olduğunu vurguladı. İkinci önceliğin, sürdürülebilir ekonomik büyümeye, yani ülkedeki üretim, ihracat ve ekonomik faaliyetin büyümesine yönelik programların devamlılığı olduğunu belirtti. Üçüncü önceliğin ise brüt yatırımların, devlet bütçesinden olan yatırımlara odaklanılmasının, diğer yönden ise aynı zamanda orta vadede ülkenin ekonomik büyümesinin bir jeneratörü olarak özel yatırımların artırılmasına odaklanılması olduğunu söyledi.

Follow by Email
WhatsApp