GENEL

Kocalı ve Alikoç Köylerinin İçme Suyu İşletilmek Üzere Özel Şirkete Verildi

Doğu Makedonya’nın Ağlar Dağında bulunan, Radoviş Belediyesine bağlı Alikoç ve Kocalı köylerinin su sorununu çözmek amaçlı TİKA 2016 yılında içme su projesini gerçekleştirdi.  On yıl önce TİKA tarafından benzer bir proje daha gerçekleşmişti. Ancak su boru hattına bakım yapılmadığı ve suyun içilebilir temiz olduğuna dair gerekli araştırmalar yapılmadığı için halk içme suyunu köy çeşmesinden tedarik etmeye devam etti. 2016 yılında tamаmlanan proje ile suyun temizlenmesi için 50 km uzunluktaki boru hattına filtreler konuldu ve  su köylere ulaştırıldı. Halen köy sakinlerinin bir kısmı suyun içmek için uygun-temiz olmadığını belirtiyorlar.

Radoviş Belediyesinin yönetimi, Meclisteki çoğunluk ve Belediye Başkanı 16 yıla yakın bir süre Vmro-Dpmne’den. Kocalı ve Alikoç köy sakinlerinin su sorununu çözmek amaçlı suyun belediyenin kamu şirketi ,,Plavaya’ya’’ işletmeye verilmesi talepleri birkaç sefer yetkililer tarafından red edildi.  Belediye genelindeki bütün yerleşim yerlerinin suyunu kamu şirketi işletirken Alikoç ve Kocalı köyleri için farklı bir uygulama gerçekleşti. Belediye yetkilileri ,,ihale açarak’’ suyu Radoviş merkezli ,,Akva Mont’’ özel şirketine bir yıllığına devretti. İhalenin ne zaman gerçekleştirildiği bilinmiyor. Şirket sahibi Alikoç ve Kocalı köylerini Vmro-Dpmne ile koalisyon ortağı Türk partisinden meclis üyesi ile ziyaret ederek halkla görüşme gerçekleştirdi.  Köy toplantısına az sayıda vatandaş katıldı. Şirket sahibinin halka yaptığı açıklama şöyle, ”Kullanacağınız suyun ücreti metre küp için 27 denar olacaktır, bunun altında olursa suyu işletemeyeceğiz. Halkın çoğunluğu bizimle bir yıllık sözleşme imzalarsa biz bu suyu devralmış olacağız”denildi.

Köy muhtarları suyun şirkete verilmesinin uygun olduğunu toplantıda belirtermelerinden sonra, toplantıdaki köylülerin bir kısmı karşı koymasına rağmen itirazlar kabul edilmedi. Aldığımız bilgilere göre, ertesi gün köylerde şirket elemanları ve bazı köylüler tarafından evler tek tek gezilerek halk sözleşme imzalamaya mecbur brakıldı. Şirket elemanları,  ”köylünün çoğu sözleşmeyi imzaladı sizde sözleşmeyi imzalayın’’ diyerek gerekli çoğunluk sağlandı ve suyun kullanımı yasal bir çerçeveye uydurularak ,,Akva Mont’’ şirketine verilme süreci tamamlandı.

Köylülerde memnuniyetsizlik özel şirket tarafından su faturalarının ve sözleşme imzalamayan ailelere suyunuzu keseceğiz uyarısı geldikten sonra daha da büyüdü.

Köy sakinlerinin görüşleri şöyle: ”Biz suyun kaynağından direkt alınması için onarım yapılması gerektiğini düşünüyoruz ve kaynak etrafı sarılmalı suyun üstü örtülü olmalıdır. Ormandaki yabani hayvanlar ve yağışlardan su kirleniyor. Özel şirketin önerdiği ve çoğunluğa kabul ettirdiği, 27 denarlık metre kare suya ödenecek olan ücret oldukça yüksek, kasabada bu ücret 24 denardır. İlk aydan hane başına gelen faturalar çok yüksek. Suyun özel şirkete değil kamu şirketi ,,Plavaya’ya’’ verilmesi daha uygun olacak, çünkü onarılması gerekiyor. ,,Akva Mont’’ şirketi hiç harcama yapmadan suyu işletmeye hak kazandı. Yetkililer şimdiye kadar karşılaştığımız birçok soruna ilgisiz kaldılar. Yıllardır köylere yatırım yapılmıyor. Bundan sonraki dönemde köylerimize temiz su ulaşaması için gerekli çalışmayı ve hizmeti yapmalarını bekliyoruz.’’