GÜNCEL

Kiril Petkov: Bulgaristan ve Kuzey Makedonya İçin Önemli Olan Yapıcı Diyalog Olması

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Roma’da bir araya geldiği Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitır Kovaçevski ile görüşmesinin ardından, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile AB üyelik müzakerelerinin başlamasıyla ilgili Bulgaristan’ın vetosunu kaldırmaya yönelik süreler hakkında herhangi bir taahhütte bulunmadığını bildirdi.

Petkov, Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile görüşeceğini ve son 6 ayda ikili ilişkilerde kaydedilen ilerleme hakkında rapor sunmak üzere Ulusal Güvenlik Danışma Konseyi’nin bir araya gelmesi için elinden geleni yapacağını söyledi. Başbakan, “Şu anda her iki hükümet için en önemli şey yapıcı diyaloğun olması” dedi.

BNR – Horizont programının aktardığı üzere, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Dimitır Kovaçevski görüşmeyi “son derece yapıcı” olarak değerlendirdi.

BGNES’in haberine göre, Kovaçevski, açık kalan sorunların çözülmesine yönelik temel oluşturacak, hem Sofya hem de Üsküp için kabul edilebilir belgeye ulaşana kadar dışişleri bakanları düzeyinde görüşmelerin devam etmesi konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Follow by Email
WhatsApp