GENEL

Kayıp Çocuklarla İlgili Erken Uyarı Uygulaması Tanıtıldı

Makedonca, Arnavutça ve Romanca dillerinde yayınlanacak ve İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen kayıp çocuklara yönelik erken uyarı web sitesi najdime.org.mk, bugün “Pilot proje”nin final konferansında tanıtıldı.

Projenin temel amacı, insan ve çocuk ticaretinin önlenmesi, soruşturulması ve hafifletilmesi için mevcut yaklaşımların iyileştirilmesi ve yeni yöntemlerin bulunmasının yanı sıra, deneyim alışverişi ve yeni bilgilerin edinilmesi yoluyla etkilenenlerin haklarının korunması veya güçlendirilmesi olacak.

Proje, İnsan Hakları Sivil Örgütü Gazetecileri tarafından ortak kuruluş EKPAT – Avusturya işbirliğiyle 1 Temmuz 2021 döneminde Avusturya Federal Sosyal İşler, Sağlık, Bakım ve Tüketicinin Korunması Bakanlığı’nın mali desteğiyle hayata geçirildi.

Konferansın açılışında konuşma yapan Eğitim Bakanı Yeton Şakiri, bir kişinin iz bırakmadan ortadan kaybolmasının aile üyeleri, arkadaşlar ve tanıdıklar arasında her zaman büyük endişe ve korkuya neden olduğunu, aceleci ve dikkatsiz eylemlere yol açabileceğini söyledi.

Eğitim Bakanı Şakiri, “Sistemin bugün sunulacak ilk versiyonunun etkili olmasını umuyorum, özellikle gelişmiş ülkelerden gelen olumlu deneyimleri uygulayarak, gelecekte sistemi sürekli olarak yükseltmeye kararlı olmamız gerekiyor.” dedi.