SİYASET

İvanov’dan ABD,AB,NATO Ve Tayyip Erdoğan’a Çağrı

Cumhurbaşkanı Gorge İvanov Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Makedonya’nın stratejik partnerleri ABD ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup gönderdi.  Gorge İvanov mektubunda ”uluslararası camianın Makedonya’da yaşayan Arnavutların yasal ve anayasal haklarınınn ilerlemesi ve Makedonya’da Arnavut dilinin kullanımı konusunda ilerleme kaydedilmesine karşı bir duruş sergilemelerini ve Arnavut partilerinin imzalamış oldukları Arnavut platformunu kabul etmemelerini” istedi.

Cumhurbaşkanı İvanov, Arnavut platformunun Makedonya’da değil, Arnavutluk’ta hazırlandığını ve başka bir ülkenin Makedonya’nın içişlerine müdahale hakkı olmadığını belirterek, 11 Aralık seçimlerinin ardından siyasi krizin sona ermesi gerektiğini ancak yeni bir krizin ortaya çıktığını mektupta ifade etmiş. İvanov ayrıca Arnavut platformunun ülkenin üniter yapısına karşı olduğunu ve Makedonya’nın bölünmek istediği belirtilmekte.

Arnavut partilerinin imzalamış oldukları platformda, Arnavutça dilinin ülke genelinde kullanımını geliştirmek, Ohri Çerçeve Anlaşmasına göre hakça temsil, bütçenin hakça dağılımı – Arnavut belediyelerine daha çok kaynakın sağlanması,  Arnavutların İçişleri ve Adalet Bakanlığı’nda hakça temsili, Makedonya Cumhuriyeti’nin NATO ve AB entegrasyonun hızlandırılması yer alıyor.