GENEL

İstahbarat Müdürlüğündeki Dinleme Ekipmanları ,,Erikson’’ Şirketinin Değil

Özel Yetkili Savcı Yaneva ve ekibi Erikson şirketinden uzmanları beklerken, şirket dinleme cihazlarının sahibi olmadıklarını ve dinlemeler ile hiçbir türlü ilgilerinin olmadığını bildiri ile açıkladı. Şirketten, ekipmanlar ile çalışmadıklarını, fakat ekipmanları  hazırlayıp bütün özellikleri ile birlikte alıcıya tahsis ettiklerini açıkladılar, aynı zamanda şirket dinlemenin yasalar çerçevesi içinde olması gerektiğinin altını çiziyor. Erikson üretici olarak telefon sistemleri ve ekipmanları üretmektedir, bu sistemler ile sadece yasal olan dinleme yapılabilir.

Buradan anlaşılacağa üzere telefon öperatörlerinin dinleme ekipmanları bulundurması gerekiyor, fakat dinlemekte yönergeler yetkililer tarafından verilmektedir. Bu iddalardan farklı olarak Özel Yetkili Savcılığın sistemi araştırması gerektiği gecede İstihbarat Müdürü  sistemin devletin olmadığını söylemişti.

Yaneva ve ekibi ellerindeki mahkeme kararıyla devlette kimlerin dinlediğini araştırması gerekiyordu. 8 Martta ilk denemede savcılığın İstihbarat Müdürlüğüne girişine izin verilmedi. Elinde mahkeme kararı olsa da  o gece İçişleri Bakanlığı önünde savcılık bekletildi ve uzun süren nöbet başlattı. Erikson savcılıktan teknik destek için dilekçenin kendilerine ulaştığını bildirdi, fakat uzmanların nezaman geleceğini söylemiyor, şirketin Üsküp’te de temsilciliği bulunmaktadır.