GÜNCEL

İsmal Birliği Başkanı Recepi: Yasa Dışı İşlere Bulaşanların, Yaptıkları Suçları Örtmeye Çalışmaları Günahtır

Makedonya Cumhuriyeri İslam Birliği Başkanı Süleyman Efendi Recepi ülkede yaşanan son gelişmeler hakkında bir yazı yayınladı. Recepi’nin yazısının önemli satır başları söyle:

– Makedonya’nın ’’lanetlenmiş’’ olduğunu düşünüyorum, çünkü insanlar ne zaman kendilerin gelmeye başlasalar onları Balkanların milliyetçi batağına sürükleyen bir şey oluyor.

– Bu ülkenin kuruluşundan bu yana hala devlet olamamasını ve şaka malzemesi olmasını anlayamıyorum.

– Bugün bu ülkede ne yazık ki Arnavutların ve ’’içerdeki komunistlerin’’ ülkeyi sattıkları algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Böyle bir ortamda bunu anlatmak çok zor. Bunların dili, bayrağı, milliyeti, kiliseyi, antik kahramanları, sınırları, toprağı, hava ve suyu satacakları korkusuyla yaşamak korkunç bir şey.

– İnternette hayatında silah görmemiş kişiler savaş çağrıları yapıyorlar. Bütün bu olanlar Arnavut platformundan ötürü ve bunu yapanlar zaten o platformu ne görmüş ne de okumuş kişilerdir. Bu platform Makedonya ve Makedonların egemenlik ve bağımsızlıklarından ne de dillerinden hiçbirşey götürmez.

– Yasa dışı işlere bulaşan bazı kişilerin okul çağındaki çocukları ve birkaç aktivisti kullanarak yaptıkları suçları örtmeye çalışmaları gerçek günahtır.

– Üzülerek görüyorum ki bu kurgulamalarda hiçbir sorumluluk ve netice gözetmeden din adamları da sahne almaya başladılar. Din adamlarının görevinin ateşi körüklemek değil ateşi söndürmek olduğunu hatırlatmak isterim.

– Herkesten önce Agatangel’i kastediyorum, o yaptığı açıklamalar ile mantıksız kararlar veren Cumhurbaşkanını savunmaya kalkıyor, yabancı elçilerle ve devletin egemenliği ile uğraşmaya çalışıyor. Bu konular din adamlarına uygun olmayan konulardır, Makedon Ortodoks Kilisesi bu iktidardan birçok fayda görmüş olsa bile.

– Ben hoca ve papazların görevinin dini temel ve öğretileri yolunda olması gerektiğini düşünüyorum. Yani onlar barışı, iyiliği, hoşgörü ve saygıyı yaymalıdırlar. Eğer bizler kargaşaları teşvik eder ve sonrasında cenaze törenlerinde dekor olacaksak bu iğrenç bir durumdur. Bu durum Allah’ı tanımamak anlamına gelir.

– Makedonya’nın mevcut durumu akıllı, gerçek vizyon sahibi, toplum endeksli ve partilerinin milliyetçi-şoven eğilimlerinden vazgeçen siyasetçiler için fırsattır. Kahramanlar ve güçlü insanlar zor dönemlerde kendilerini gösterirler.