GÜNCEL

İkinci El Araçlar %30 Zamlandı

Ülkede ikinci el araç fiyatları yüzde 20 ile yüzde 30 oranında arttı. Son zamanlarda ithal otomobillere olan talebin önemli ölçüde azalmasına rağmen, yurt dışında artan fiyatlar ve artan vergiler nedeniyle bayiler ikinci el araçlarını daha yüksek fiyatlardan satmak zorunda kalıyor.

İkinci el otomobil satışı yapanlar “Avrupa pazarında geçtiğimiz Kasım ayında yaşanan büyük fiyat artışı, ülkemizde satılan ikinci el araçlara da yansıdı. Bunun üzerine ithal araçlara konulan CO2 vergisinin artması fiyatların yüzde 25’lik bir artışına sebep oldu. EURO 4 modellerinin fiyatları ciddi oranda arttı” yorumlarında bulunuyor.

Ülkemizdeki otomotiv sektörü temsilcileri, Avrupa’nın yeni araç üretiminin azalması problemi ile baş başa olduğunu söylüyor. Sektör çalışanları yeni araçların daha pahalı olacağı beklentisinde, bunun nedenini ise hammaddelerin pahallılanması, teslimatların gecikmesi olarak gösteriyorlar.

Sahadan gelen bilgiler, artık ikinci el araç almak isteyen vatandaşların 2015’ten eski olmamasını istediğini söylüyor. Araç satış yerlerindeki bu tür araçlar 10 bin avroyu aşıyor. Satıcılara göre, son zamanlarda en çok aranan otomobiller daha düşük motor gücüne sahip olanlar.