SİYASET

İçişleri Bakanı Spasovski: ‘’SEÇİM KAMPANYASINA KATILAN BÜTÜN POLİSLER EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAK’’

Seçim kampanyası’nın devam ettiği bu günlerde Makedonya’nın değişik bölgelerinde İçişleri personeli’nin seçim kampanya çalışmalarında bulundukları ve halka baskı yaptıkları iddiaları artıyor. Son olarak Pirlepe şehrinde bir siyasi parti yöneticisi vatandaşlara para karşılığında Vmro-Dpmne için oy istemiş ve vatandaşların şikâyeti üzerine bu şahış hakkında hukuki işlem başlatılmıştı.

İçişleri Bakanı Oliver Spasovski son gelişmeler üzerine basına yaptığı açıklamalarda kendilerinin bütün ihbarları değerlendirdiklerini, seçimlerin hür ve demokratik bir şekilde baskı ve tehtidler olmadan tertiplenmesi için çalıştıklarını açıkladı.

Spasovski ayrıca basın mensupları aracılığı ile kendi bakanlığının çalışanlarına önemli bir uyarıda bulundu, Spasovski ‘’Seçim çalışmalarına katılacak, vatandaşlara bir şekilde baskı yapacak veya baskı yapmaya çalışacan bütün İçişleri Bakanlığı personeli, Polisler en ağır şekilde cezalandırılacaktır’’ dedi.

Özellikle işin Türkleri ilgilendiren boyutu, geçmiş bütün seçim dönemlerinde mevcut iktidarın Doğu Makedonya başta olmak üzere polis ve orman polisi vasıtası ile soydaşımıza seçim baskısı yapmasıydı. Baskı veya tehtid unsuru oluşturabilecek bütün unsurların soydaşımız tarafından İçişleri Bakanlığına veya seçimleri gözlemleyen MOST ve CİVİL kuruluşlarına (Tel. 080 080 080)  bildirmeleri rica olunur.