GÜNCEL

İbrahim:Meclis’in 2018 Yılı Anma Ve Kutlama Programında Türk Şahsiyetleri Ve Kurumları Yer Aldı

Her yıl Meclis Kültür Komisyonu’nun önerisi ile tarihte iz brakmış önemli şahsiyetlerin doğum ve ölüm yıldönümlerini, kurum ve kuruluşların jübilelerini öngören program Meclis Genel Kurulu’nda görüşülüp, karara bağlanmaktadır.

Türk Hareket Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Enes İbrahim, Makedonya Cumhuriyeti Meclis’nde 2018 yılı anma ve kutlama programında Türk devlet adamları, Balkan Türk edebiyatının önemli isimleri, Makedonya’da Türk varlığının devamını sağlayan Türk kurumlarının jübileleri, anma ve kutlamalarını öngören programda yer aldıklarını duyurdu.  Makedonya Meclis tarihinde ilk defa bu kadar Türk yazar-şair, devlet adamı ve kurum ile kuruluşların anma ve kutlama programında yer aldığı ifade ediliyor.

Enes İbrahim’in sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

Makedonya Cumhuriyeti Meclis’i 2018 yılı anma ve kutlama programında Mustafa Kemal Atatürk’ün 80. ölüm yıldönümü ve Yahya Kemal Beyatlı’nın vefatının 60.yıldönümü, Balkan Türk edebiyatının önemli isimlerinden Necati Zekeriya’nın doğumunun 90.yıldönümü ve vefatının 30. yıldönümü, Şükrü Ramo doğumunun 100. yıldönümü ve vefatının 30. yıldönümü,Kemal Seyfullah’ın 40. ölüm yıldönümü, Jön Türk Devrimi’nin 110. yıldönümü, Makedonya’nın en eski kültür-sanat derneklerinden Yeni Yol KGSD’nin kuruluşunun 70. yıldönümü ve Ufuk Dergisi’nin 10. kuruluş yıldönümü Meclis Genel Kurulu tarafından onaylandı.

Makedonya Meclis tarihinde ilk defa bu kadar Türk devlet adamı, yazar, şair ve kurumun anma ve kutlama programında yer aldı.

Tarihimize, geçmişimize sahip çıkıp, geleceğe emin adımlarla yürümeliyiz.