GÜNCEL

İbrahim: İsmi Yolsuzlukla Geçenler Bakan Olmamalı

Türk Hareket Partisi Milletvekili ve Genel Başkanı Enes İbrahim, farklı milletlerden bakanların sayısı hakkında söylenenlerin kamuoyunun dikkatini dağıtmak olduğunu düşünüyor.

“Lokalno” haber sitesinin Enes İbrahim ile yaptığı söyleşide “ülkenin ciddi ve sorumlu bir muhalefete ve stratejik hedeflere yönelik bir devlet adamı tavrına ihtiyacı vardır. Bu olmadığı sürece siyasi değerler şu anki gibi olmaya devam edecek” ifadelerinde bulundu.

21. yüzyıldayız. Yetkililerin etnik kökenlerini tartışmak saçma. Belirli bir etnik topluluğun yürütmede veya başka bir alanda daha fazla temsil edilmesi, kriterleri karşılaması ve sorumlu ve devletçi davranması durumunda herhangi bir tehlike görmüyorum. Yetkililerin ehli olmaması ve görevlerini yerine getirememesi daha büyük tehlikedir. Yolsuzluk konusunda şüpheli kişiler olmaları daha da tehlikelidir. Etnik köken ne olursa olsun, bence yetkililer görevlerini profesyonelce ama aynı zamanda şeffaf bir şekilde yerine getirmeli gerektiği konusunda İbrahim kararlı olduğunu söyledi.

Toplum ve devlet gerçeğini kabul eden THP lideri Enes İbrahim, uygun ve adil temsilin gözetileceğini ve Anayasa’nın 6. maddesine saygı gösterileceğini bildirdi.

Ne yazık ki her alanda bölündüğümüz, ayrıştığımız bir toplumda yaşıyoruz. Burada, siyasi elitin nüfusu az olan etnik topluluklara yeterince ilgi göstermemesi gibi başka bir sorun görüyorum. Nüfusu daha az olan etnik toplulukların kendilerini tanıtmak ve işlevlerini yerine getirebileceklerini kanıtlamak için yeterli mekanizmaları olmadığını görüyorum. İbrahim “ ülkede nüfusu az olan etnik topluluklardan aydın, cesur, güçlü ve çalışkan insanlar var. Ancak bunun için, klişeleri yıkmak için hep birlikte çalışmalmalı” ifedelerinde bulundu.