GÜNCEL

Hükümet’ten Elektrik Faturalarına Destek

Başbakan Dimitar Kovaçevski dün akşam düzenlediği olağanüstü basın toplantısında, vatandaşların elektrik faturalarına sübvansiyon edileceğini duyurdu.

Kovaçevski, “650 bin vatandaşın elektrik faturasının % 80’ini sübvansiyon desteği veriyoruz.” dedi.

Üsküplülerin merkezi ısıtma sisteminde bir kesinti olmayacağının altını çizen Kovaçevski, “15 Ekim’de ısıtma sezonu başlıyor. Üsküp’te merkezi ısıtma olacak. Hükümetin Ekonomi ve Enerji Konseyi, ESM Enerji Kanunu’nun 6. Maddesine uygun olarak düzenlenmiş bir piyasadan termal enerji üretimi için bir lisans verme prosedürünün tamamlanmasına karar verildi.” ifadelerini kullandı.

Küçük tüketiciler bile güvenilir, istikrarlı ve sürekli bir elektrik kaynağı alacağını kaydeden Kovaçevski, “Ayrıca, eğitim sürecini sağlama sorumluluğunun belediyelerin kendilerine ait olmasına bakılmaksızın, tüm ülke topraklarındaki ilk ve orta dereceli okulların düzenlenmiş pazarda olması gerektiğine karar verdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir gazetecinin yemek ihaleleriyle ilgili sorusunun ardından Hükümet, hükümette deniz ürünlerinin yasaklanacağına dikkat çekti.

Basın toplantısında Başbakan Kovaçevski’nin yanı sıra Başbakan Yardımcısı Fatmir Bütüçi, Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, Maliye Bakanı Fatmir Besimi, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Yovanka Trençevska ve ESM Müdürü Vasko Kovaçevski de yer aldı.