GENEL

Hocalı Soykırımı Mağduraları İçin Adalet!

26 Şubat 1992 Yılında Azerbaycan’nın Karabağ Bölgesinde bulunan Hocalı Kasabasında Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından gerçekleşen soykırımı Ufuk Derneği olarak esefle kınıyoruz.

Hocalı soykırımından günümüze 25 yıl geçmiştir, dünya kamuoyunun olayla daha çok ilgi göstermesini beklemekteyiz. Suçluların adalet önüne çıkartılmaması, yaptıkları mezalimin yanlarına ,,kar kalması’’ kabul edilemez bir durumdur. Dünya genelinde kabul gören, İnsan hakları Sözleşmelerinin ve konu ile ilgili uluslararası hukukun belirlediği yaptırım ve cezaların Hocalı’daki da yaşanan vahşet için de geçerli olmasını istiyoruz.  Bu zulume katılan Ermenilerin bir an önce işgal ettikleri Dağlık Karabağ bölgesini boşaltamaları gerekmekte ve Azerbaycan Türklerinin topraklarına dönerek mağduriyetleri giderilmelidir.

Geçmişte olduğu gibi Ufuk Derneği olarak Hocalı ve Karabağ sorunlarını her platform ve ortamda dile getirmeye devam edeceğimizi bildirir, Hocalı’da hayatını kaybeden kardeşlerimizi rahmet ile anarken yakınlarına birkez daha başsağlığı dileriz.

Saygılarımızla,
Makedonya Ufuk Derneği