GÜNCEL

Güner İsmail: Gorge İvanov Herkesin Cumhurbaşkanı Olamadı

Makedonya Cumhuriyeti Kültür eski Bakanı Güner İsmail Telma TV’de ”Top Tema” programına katıldı. Programda çarpıcı açıklamalarda bulunan Güner İsmail Cumhurbaşkanı İvanov siyasi krizin derinleşmesinde önemli rol oynadığını ve İvanov’un hala Cumhurbaşkan’ı olamadığını söyledi. Güner İsmail ayrıca ” eğer Makedonya’nın güvenlik sorunu bulunuyorsa, neden bugüne kadar güvenlik kurulunu İvanov toplamadı? İvanov sadece Vmro-Dpmne’nin yolsuzluklara bulaşan siyasilerin etkisinde olduğunu ve herkese eşit mesafede, herkesin Cumhurbaşkanı olamadığını” söyledi.

Güner İsmail  Vmro-Dpmne ve İvanov’un devlet kurumlarını, yasaları, anayasayı saygılamadıklarını söylerken, Sosyal Demokratlar Birliği’nin Vmro-Dpmne’de yolsuzluklara bulaşan siyasilerin affedilmeyeceğini düşündüğünü belirtti. İsmail ” bu süreçte en önemli olan Sosyal Demokratlar Birliği’nin vatandaşları sokağa davet etmemesi, zira bu dönemde vatandaşların sokağa çıkması ülkede başka sıkıntılara yol açabilir. Zaten Zoran Zaev rejimi kalemle yıktıklarını devamlı söylüyor” dedi.

Meclis çalışmalarının engellenmesine değinen İsmail ” Meclis’in toplanması iyi bir adımdı. Sokak yerine krizin Meclis’te çözülmesi gerekiyor. Ancak Trayko Velyanovski oturduğu koltuğu işgal ettiğini” belirtti.